Izrael przetestował "Procę Dawida"

Świat
Izrael przetestował "Procę Dawida"
fot. MDA/wikipedia

Pasterz Dawid pokonał Goliata kamieniem wystrzelonym z procy. Współczesna wersja "Procy Dawida" to izraelski system obrony powietrznej do zestrzeliwania pocisków rakietowych. I jak David ma to robić jednym celnym uderzeniem. System "Proca Dawida" wejdzie do uzbrojenia armii w 2016 roku - ogłosiło ministerstwo obrony Izraela.

"Proca Dawida" została zaprojektowana do zestrzeliwania pocisków rakietowych średniego zasięgu. Ma także zwalczać samoloty oraz lecące na niskim pułapie pociski samosterujące.

 

System, który opracowano wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi jest częścią obrony powietrznej Izraela. Przed rakietami balistycznymi ma zabezpieczań opracowywany m.in. przez Boeinga system "Strzała". Dla ochrony przed wystrzeliwanymi przede wszystkim ze Strefy Gazy pociskami moździerzowymi i rakietami typu katiusza zainstalowano z kolei system "Żelazna Kopuła".

 

Agencja Associated Press przypomina, że testy nowego systemu przeprowadzono pomimo napięć, do jakich doszło między Izraelem a bojownikami Hezbollahu. Szyicka organizacja oskarżyła państwo żydowskie o zabicie jednego ze swych bojowników. W niedzielę terytorium Izraela zostało ostrzelane pociskami rakietowymi wystrzelonymi z Libanu, jednak nie wiadomo, kto odpowiada za ten atak. Izraelskie ministerstwo obrony zapewniło, że czas przeprowadzenia testów nie ma związku z nową odsłoną konfliktu z Hezbollahem.

 

PAP/defence24

Az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie