Słoweńcy w referendum odrzucili małżeństwa osób homoseksualnych

Świat
Słoweńcy w referendum odrzucili małżeństwa osób homoseksualnych
PAP/EPA/Igor Kupljenik

Według wstępnych wyników Słoweńcy nie zgadzają się na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci – podała komisja wyborcza po przeliczeniu 93 proc. głosów. Za odrzuceniem nowelizacji o małżeństwie opowiedziało się 63 proc. głosujących. Do głosowania uprawnionych było ponad 1,7 mln mieszkańców dwumilionowej Słowenii.

W marcu słoweński parlament uchwalił nowelizację ustawy o małżeństwie, która definiowała je jedynie jako związek dwojga dorosłych "niezależnie od ich płci". W dzisiejszym referendum za odrzuceniem tej noweli opowiedziało się 63 proc. głosujących. Za jej utrzymaniem było 37 proc. uczestników referendum.

 

Aby doprowadzić do odrzucenia nowelizacji, konieczne było quorum - za zniesieniem musiała zagłosować nie tylko większość osób, ale też co najmniej jedna piąta wszystkich uprawnionych do głosowania, czyli 343 tys. osób. Według komisji wyborczej, choć frekwencja była niska - na poziomie ok. 35 proc., to liczba głosujących na "nie" okazała się wystarczająca.

 

Słowenia jest pierwszym postkomunistycznym krajem, który zorganizował referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych. Referendum zostało zorganizowane na wniosek konserwatywnej inicjatywy obywatelskiej "Chodzi o dzieci", wspieranej przez Kościół katolicki i prawicowe ugrupowania opozycyjne.

 

Rząd popiera małżeństwa jednopłciowe


Przeciwnicy małżeństw jednopłciowych są za dalszym definiowaniem małżeństwa jako związku zawieranego przez kobietę i mężczyznę oraz sprzeciwiają się szczególnie adoptowaniu dzieci przez pary homoseksualne. Zwolennicy nowelizacji wskazują z kolei, że zrównywałaby w oczach prawa pary homo- i heteroseksualne. Za wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych jest też rząd w Lublanie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie