Premier Szydło: Program 500+ ruszy w kwietniu

Polska
Premier Szydło: Program 500+ ruszy w kwietniu
KPRM

Nowe świadczenie będzie dostępne od kwietnia przyszłego roku – zapowiedziała premier Beata Szydło w niedzielę wieczorem na Facebooku. Odpowiadała na pytania nadesłane przez internautów. Zapowiedziała też, pieniądze z programu prawdopodobnie nie będą wliczane do dochodów.

Dzięki programowi "Rodzina 500+" rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko. 

 

Odpowiadając na pytania internautów, premier Szydło podkreśliła, że program Rodzina 500+ skierowany jest do wszystkich rodziców - także tych samotnie wychowujących dzieci oraz tzw. rodzin patchworkowych. Nie obejmie natomiast zawodowych rodzin zastępczych, do których skierowane są inne programy pomocy. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od tego, czy rodzice pracują i płacą podatki. Zawarte w nazwie programu 500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki.

 

Pieniądze z programu prawdopodobnie nie będą wliczane do dochodów

 

Wiele pytań dotyczyło sposobu wyliczania dochodu na osobę w rodzinie. Wątpliwości wzbudzała sytuacja rodzin najbiedniejszych, które korzystają z pomocy społecznej. Jeżeli świadczenie z programu Rodzina 500+ wliczane byłoby do dochodów takich rodzin, w niektórych wypadkach spowodowałoby to przekroczenie przez nie progu finansowego, od którego nie przysługują świadczenia z pomocy społecznej. Premier zapowiedziała, że ostateczny kształt programu ustalony zostanie po konsultacjach społecznych, ale jego twórcy obecnie skłaniają się do tego, aby pieniądze z programu Rodzina 500 + nie były wliczane do dochodów.

 

Rodzina 500+ również dla Polaków żyjących za granicą

 

Jak tłumaczyła Szydło, programem Rodzina 500+ zostaną objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach, natomiast dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, skierowane są inne programy pomocowe. Skorzystanie z programu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej na dzieci. Według premier budżet państwa przygotowany jest do realizacji tego programu, nie wpłynie on też na wzrost zadłużenia czy deficytu budżetowego.

 

Rodzina 500+ to pierwszy element kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin. Premier zapowiedziała też program mieszkaniowy, którego szczegóły przedstawi w pierwszej połowie przyszłego roku. "Dla mojego rządu priorytetem jest rodzina" - zadeklarowała premier.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie