Wybory w Hiszpanii: "dojdzie do pokoleniowej zmiany"

Świat
Wybory w Hiszpanii: "dojdzie do pokoleniowej zmiany"
Polsat News

- W Hiszpanii przede wszystkim dojdzie do pokoleniowej zmiany warty, dojścia do władzy zupełnie nowego pokolenia polityków, którzy swoje doświadczenie polityczne zdobywali w ruchach oburzonych - mówił o niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii Grzegorz Dobiecki z redakcji zagranicznej Polsat News 2.

Dobiecki uważa, że najprawdopodobniej oprócz konserwatystów i Socjalistów do hiszpańskiego parlamentu wejdą dwa nowe ruchy o "różnych kolorach politycznych". - Będzie to lewicowa siostra greckiej Syrizy – Podemos, czyli "możemy" oraz centroprawicowa partia Ciudadanos, czyli "obywatele", która powstała z ruchu oburzonych - tłumaczył Dobiecki.


Według eksperta obie partie mogą liczyć na ok. 18-procentowe poparcie. Mniej więcej tyle mogą otrzymać także Socjaliści. - Jeżeli wygra Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya, czyli konserwatyści, ale nie będą mogli rządzić samodzielnie, to będą szukać koalicji. Logika nakazywałaby zawiązać koalicję z Ciudadanos, bo to jest centroprawica - mówił.


Dodał, że dla premiera Rajoya podzielenie się władzą będzie swego rodzaju policzkiem. - I to słowo nie jest przypadkowe, bo przecież hiszpański premier dosłownie dostał w twarz podczas kampanii wyborczej - przypomniał Dobiecki.


Ekspert zauważył, że konsekwencje zmian na politycznej scenie w Hiszpanii mogą sięgać znacznie dalej niż spowodować tylko podział na prawicę i lewicę i wejście do parlamentu nowych twarzy. - Partia Podemos jest jedyną partią, która ma szanse na wejście na orbitę władzy i która głosi potrzebę rozpisania referendum w sprawie niepodległości Katalonii - wyjaśnił Grzegorz Dobiecki. Dodał, że jeżeli udałoby się uchwalić takie referendum, choć Madryt nie wyraża na nie zgody, to Katalonia ogłosiłaby oderwanie od Hiszpanii.

prz/am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie