Państwo Islamskie ma dziesiątki tysięcy czystych paszportów. Otwarta droga do Europy

Świat
Państwo Islamskie ma dziesiątki tysięcy czystych paszportów. Otwarta droga do Europy
Reuters

Dzięki nim dżihadyści mogą łatwo dostać się do Europy, podszywając się pod uchodźców - alarmuje niemiecki dziennik Welt am Sonntag, powołując się na zachodnie służby wywiadowcze.

IS kontroluje znaczne obszary Syrii, Iraku oraz Libii. W tych krajach przejęło kontrolę nad urzędami administracji publicznej, wchodząc w posiadanie m.in. niewypełnionych książeczek paszportowych oraz maszyn do wystawiania dokumentów. Według zachodnich służb wywiadowczych IS sprzedaje takie paszporty na czarnym rynku za 1000-1500 euro.

 

Dwaj zamachowcy, którzy 13 listopada wysadzili się przez stadionem Stade de France na przedmieściach Paryża, przedostali się do Europy, okazując w Grecji syryjskie paszporty.

 

Niemcy są głównym celem imigrantów przedostających się do Unii Europejskiej. Szacuje się, że w tym roku ma ich przybyć tam ponad milion.

 

W zeszłym tygodniu niemiecki rząd poinformował, że odsetek migrantów, którzy przybyli do Niemiec, posługując się podrobionymi dokumentami syryjskimi, jest mniejszy niż dane, jakie we wrześniu opublikowało tamtejsze MSW. Wówczas świat obiegła informacja, że około 30 proc. procent uchodźców ma sfałszowane dokumenty.

 

PAP

ml/am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie