Kto do Rady Polityki Pieniężnej? Giełda nazwisk

Biznes
Kto do Rady Polityki Pieniężnej? Giełda nazwisk
Polsat News

W mediach pojawiła się już długa lista nazwisk potencjalnych członków Rady. We wszystkich typowaniach pojawia się nazwisko obecnego posła PiS, prof. Jerzego Żyżyńskiego, wiceszefa komisji finansów publicznych. W poniedziałek mija termin na zgłoszenie dwóch kandydatów Sejmu do Rady Polityki Pieniężnej, a do wtorku mają być zgłoszone trzy nazwiska kandydatów wybieranych przez Senat.

- Jeśli mi zaproponują, to się zgodzę, ale w Sejmie też mam sporo do zrobienia - powiedział Żyżyński, pytany o swoją kandydaturę. Jeśli zostałby członkiem RPP, musiałby się zrzec mandatu poselskiego.

 

Wymienia się też kandydatury Ryszarda Bugaja, kiedyś lidera Unii Pracy, byłego doradcę ekonomicznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, niegdyś ministra w rządach Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka.

 

Spekulacje wokół kilkunastu kandydatów


Inne obecne w mediach nazwiska to: Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, kojarzona ze SKOK-ami profesor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej Grażyna Ancyparowicz, profesor Szkoły Głównej Handlowej Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, była członek zarządu NBP Małgorzata Zaleska z SGH, inny były członek zarządu NBP Zbigniew Hockuba z PAN, b. doradca szefa NBP i profesor SGH Agnieszka Alińska, związany z Instytutem Sobieskiego Łukasz Hardt, Marek Chrzanowski z SGH, profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach Jan Wojtyła, Michał Gabriel Woźniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Gdańskiego.


To spośród nich mający w Sejmie i Senacie większość PiS wskaże tych, którzy zostaną wybrani do nowej RPP.

 

Wygasają mandaty w RPP, kończy się kadencja prezesa NBP


W najbliższych tygodniach wybranych zostanie 8 z 9 członków RPP. 20 stycznia 2016 r. wygasają bowiem kadencje Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch, powołanych przez Sejm. 24 stycznia 2016 r. wygasają kadencje Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych przez Senat. Tylko kadencja wybranej przez Sejm Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa nieco później - 9 lutego 2016 r.


Z kolei kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.


Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. Jako jego potencjalny następca wymieniany jest w mediach najczęściej obecny członek RPP Adam Glapiński.  


PAP

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie