Rząd Meksyku rozdaje 10 mln telewizorów i... jest za to krytykowany

Świat
Rząd Meksyku rozdaje 10 mln telewizorów i... jest za to krytykowany
Reuters

Ponad 120-milionowy Meksyk z końcem roku żegna się z telewizją analogową. Z tej okazji rząd przekazał najbiedniejszym prawie 10 milionów telewizorów. To największa tego typu dystrybucja na świecie. Decyzja władz spotkała się jednak z krytyką, bo taniej i bardziej ekologicznie byłoby rozdać ludziom cyfrowe dekodery.

Dzięki dekoderom Meksykanie mogliby oglądać telewizję cyfrową na starych telewizorach. Jedno takie urządzenie kosztuje 40 dolarów, a za nowy, przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego telewizor trzeba zapłacić 145 dolarów.

 

Ekolodzy ostrzegają, że wymiana telewizorów może zakończyć się olbrzymią falą zanieczyszczeń. - Istnieje obawa, że z okazji zmiany sposobu nadawania, około 40 milionów telewizorów w całym kraju zostanie wyrzuconych. To duże wyzwanie ekologiczne. W starych telewizorach mamy toksyczne substancje, takie jak ołów, kadm i arsen - powiedziała Edith Martinez z Greenpeace Meksyk.

 

Organizacja alarmuje, że toksyczne substancje mogą przeniknąć do wód gruntowych. Ich działanie może prowadzić do uszkodzenia układu odpornościowego, problemów z oddychaniem, a nawet choroby nowotworowej.

 

Reuters

ml/am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie