Państwo Islamskie grozi, że zaatakuje Arabię Saudyjską

Świat
Państwo Islamskie grozi, że zaatakuje Arabię Saudyjską
Flickr/Karl-Ludwig Poggemann/CC BY 2.0

Arabia Saudyjska utworzyła koalicję 34 państw muzułmańskich wymierzoną w tę właśnie organizację. "Za przyzwoleniem Allaha, będzie to początek upadku rządów tyranów na ziemiach islamu" - głosi sobotni komunikat Państwa Islamskiego (IS).

Szef saudyjskiej dyplomacji Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir poinformował, że koalicjanci nie wykluczają wojskowej operacji lądowej przeciw dżihadystom.

 

IS nazwało koalicję grupą "durniów i idiotów" oraz oskarżyło o "spiskowanie z krzyżowcami". Organizacja jest zdecydowanym wrogiem monarchii w Zatoce Perskiej, a zwłaszcza dynastii Saudów, i wezwało młodych Saudyjczyków, którzy są sunnitami, do podejmowania ataków na ważne cele w kraju oraz na ludność szyicką.

 

Państwo Islamskie skrytykowało też w sobotę syryjskich opozycjonistów, określając ich jako "niewiernych", ze względu na ich udział w negocjacjach w Rijadzie, gdzie w miniony piątek powołano 34-osobowy komitet do nadzorowania rozmów pokojowych, złożony z różnych syryjskich ugrupowań opozycyjnych.

 

Koalicja państw muzułmańskich pod wodzą Saudyjczyków, która ma na celu zwalczanie również innych organizacji terrorystycznych, powołuje się na "obowiązek ochrony narodu islamskiego przed złem wyrządzanym przez wszystkie ugrupowania i organizacje terrorystyczne wszelkiej orientacji i nazwy, które szerzą na ziemi śmierć i zepsucie, mając za cel terroryzowanie niewinnych".

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie