Kardynał Bertone oddał 150 tys. euro watykańskiemu szpitalowi. Wcześniej z pieniędzy fundacji wyremontował swój apartament

Świat
Kardynał Bertone oddał 150 tys. euro watykańskiemu szpitalowi. Wcześniej z pieniędzy fundacji wyremontował swój apartament
Commons.wikimedia.org/Vid Gajšek

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej postanowił zwrócić pieniądze, bo uznał, że to, co się stało przyniosło szkodę szpitalowi. Wcześniej z kasy fundacji szpitala pediatrycznego, zbierającej pieniądze na rzecz chorych dzieci kardynał Tarcisio Bertone miał wyasygnować 200 tys. euro na remont swojego kilkusetmetrowego apartamentu.

O zwrocie sumy 150 tys. euro poinformowała dyrektor szpitala Bambino Gesu Mariella Enoc podczas wizyty następcy kardynała Bertone, obecnego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.


Poufne materiały o "pożyczce" kardynała opublikowano w listopadzie w jednej z książek na temat finansów Watykanu, reformowanych przez papieża Franciszka. Ujawnienie tych informacji wywołało powszechne oburzenie, szczególnie wśród rodziców dzieci leczonych w prestiżowym szpitalu, który boryka się z problemami finansowymi. 


Początkowo kardynał tłumaczył, że remont swojego apartamentu w Watykanie w całości sfinansował z własnych oszczędności. Hierarcha zapewniał, że remont kosztował go 300 tys. euro, gdyż lokal był w bardzo złym stanie. Po publikacji dokumentów, które potwierdziły istnienie przelewu, podkreślał, że nie wiedział o transakcji.

 

PAP

prz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie