Putin wbija szpilkę Amerykanom. "Trump to wybitny lider"

Świat
Putin wbija szpilkę Amerykanom. "Trump to wybitny lider"
PAP/EPA/Yuri Kochetkov
Władimir Putin

W trakcie trzygodzinnej konferencji prasowej transmitowanej w telewizji, rosyjski prezydent udzielił Donaldowi Trumpowi swojego pełnego poparcia w walce o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Putin opisał Trumpa jako "żywego i wybitnego" mężczyznę. Dodał, że jest "absolutnym liderem" wyścigu prezydenckiego i wyraził chęć współpracy z nim w przyszłości.

 

Wypowiedź prezydenta Federacji Rosyjskiej to reakcja na słowa Trumpa, który w tym tygodniu stwierdził, że dogadałby się z Putinem. - Porozumiem się z Putinem, tak myślę, tak samo jak z innymi, i mielibyśmy znacznie stabilniejszy świat. Na pewno rozmawiałbym z nim - mówił Trump.

 

- Mówi, że chciałby przenieść relację z Rosją na wyższy poziom, pogłębić ją. Jak mam się nie cieszyć na taką ewentualność? Oczywiście, że bym się cieszył - komentował z kolei Putin w trakcie corocznej konferencji prasowej, którą transmitowała rosyjska telewizja.

 

Trump jednym z faworytów

 

78 proc. Amerykanów uważa, że Hillary Clinton wygra wybory prezydenckie, jeśli uzyska nominację Demokratów. 55 proc. sądzi, że wybory może wygrać Donald Trump, jeśli będzie nominowany przez Republikanów - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu AP-GfK.

Żaden inny kandydat nie uzyskał w tym sondażu więcej niż 45 proc. głosów. Sześciu na dziesięciu zarejestrowanych Republikanów uznało, że Trump jest "bardzo" lub "do pewnego stopnia" kompetentny. 43 proc. określiło go jako osobę "do pewnego stopnia dającą się lubić".

 

Wśród wyborców Demokratów aż 80 proc. dobrze ocenia Hillary Clinton, a tylko 14 proc. nie podziela tego zdania. Dziewięciu na dziesięciu zwolenników Demokratów uważa, że jeśli uzyska ona nominację, to ma szansę wygrać wybory. Ponad trzy czwarte respondentów uznaje ją za kompetentnego polityka.

 

Agencja AP zastrzega, że badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone zanim Trump ogłosił, że należy zabronić muzułmanom wjazdu do Ameryki.

 

independent.co.uk

pr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze