Premier Słowacji: Zmiany w CEK to suwerenna sprawa Polski

Polska
Premier Słowacji: Zmiany w CEK to suwerenna sprawa Polski
PAP/EPA/Stephanie Lecocq

- Zostałem poinformowany o tym dwie albo trzy godziny temu. Jak się wydaje, to suwerenna sprawa Polski i nie będę tego komentować - tak premier Słowacji Robert Fico odpowiedział w Brukseli na pytanie dziennikarzy o wydarzenia związane ze zmianą kierownictwa Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

Nowy pełnomocnik ministra obrony ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO Bartłomiej Misiewicz wprowadził w nocy nowego p.o. dyrektora CEK NATO płk. Roberta Balę do tymczasowych pomieszczeń CEK NATO. Misiewicz twierdzi, że o chęci wymiany szefa Centrum poinformowano Słowaków tydzień temu, a o wymianie reszty pracowników 17 grudnia. Według resortu obrony powodem wymiany kierownictwa CEK NATO była utrata przez dotychczasowych funkcjonariuszy dostępu do informacji niejawnych.

 

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO to nowy projekt powołany z inicjatywy służby Kontrwywiadu Wojskowego Polski i Słowacji. Odpowiedzialne jest m.in. za monitorowanie zagrożeń związanych z konfliktem na Ukrainie i terroryzmem międzynarodowym. Obecnie w projekcie uczestniczy osiem innych państw: Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.

 

Wcześniej także Kwatera Główna NATO w Brukseli poinformowała, że działania w CEK to sprawa dla polskich władz.

 

PAP

pen/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie