Papież uznał drugi cud Matki Teresy z Kalkuty. Będzie świętą

Świat
Papież uznał drugi cud Matki Teresy z Kalkuty. Będzie świętą
Reuters

Decyzja papieża Franciszka potrzebna była do kanonizacji błogosławionej. Matka Teresa z Kalkuty zostanie ogłoszona świętą 4 września przyszłego roku, dzień przed 19. rocznicą jej śmierci. Ma to być jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Miłosierdzia.

Papież uznał cud  założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w dniu swych 79. urodzin - ogłosił katolicki dziennik "Avvenire". Po południu Watykan potwierdził te doniesienia.

 

Beatyfikował Jan Paweł II 

 

Kilka dni wcześniej w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jednomyślnie przyjęto w głosowaniu dokumentację cudu uzdrowienia przypisywanego Matce Teresie z Kalkuty, a niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia. Została ona beatyfikowana przez Jana Pawła II w 2003 roku, gdy świętował 25-lecie swojego pontyfikatu. Wówczas ogłoszono, że dokonała cudu uzdrowienia przez modlitwę kobiety z Indii, u której wykryto guza.

 

Do ogłoszenia kogoś świętym wymagana jest deklaracja dwóch cudów. Według mediów uznany przez papieża Franciszka drugi cud  dotyczy 35-letniego cierpiącego na chorobę mózgu Brazylijczyka, który doznał uzdrowienia, będąc w stanie krytycznym.

 

Aprobata dekretu przez Franciszka to ostatni krok w postępowaniu kanonicznym dotyczącym cudu uzdrowienia wybranego do kanonizacji laureatki pokojowej Nagrody Nobla.

 

"Gdyby była moją przełożoną, bałbym się"

 

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom podczas swej podróży do Albanii przed ponad rokiem, że poznał zakonnicę w 1994 roku pryz okazji synodu w Watykanie i zapamiętał ją jako osobę, która "mówiła zawsze to, co chciała".

 

- Siedziała koło mnie podczas prac synodu. Podziwiałem jej siłę, zdecydowanie w jej wystąpieniach - opowiadał papież. Zażartował też: "Gdyby była moją przełożoną, bałbym się".

 

Matka Teresa z Kalkuty jest założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości. Przez ponad 45 lat prowadziła hospicja dla umierających, ubogich, chorych i sierot. Już w latach siedemdziesiątych była znana na świecie jako adwokat biednych i bezbronnych. O jej życiu i działalności powstawały liczne filmy i książki. W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a rok później najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna – za pracę humanitarną. Misjonarki Miłości systematycznie rozwijały się i w roku jej śmierci obsługiwały 610 misji w 123 krajach. Zakładały hospicja, domy dla zakażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, prowadziły programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły.

 

PAP, wikipedia 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze