Jest projekt zmian w Konstytucji dotyczących TK. Wygasza kadencję wszystkich sędziów

Polska
Jest projekt zmian w Konstytucji dotyczących TK. Wygasza kadencję wszystkich sędziów
Polsat News

Rozszerzenie składu TK do 18 sędziów, wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów TK, wybór ich przez Sejm większością 2/3 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - zakłada poselski projekt PiS i Kukiz'15 o zmianie konstytucji. - Zmiany zakończą spór o TK; zagwarantują, że przestanie on być narzędziem walki politycznej bez względu na to, kto będzie u władzy - mówią wnioskodawcy.

Projekt wraz z uzasadnieniem liczy trzy strony. Złożony wczoraj w Sejmie, dziś został opublikowany.

 

O zgodności ma orzekać Sąd Najwyższy

 

Zakłada m.in., że w kwestii zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym orzeka Sąd Najwyższy, a prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału.

 

Autorzy projektu chcą, aby konstytucja zawierała przepis wprowadzający większość kwalifikowaną przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

 

"Obecnie kwestię tę reguluję ustawa, co sprawia, iż przepisy w tym zakresie mogą być bardzo łatwo zmieniane w zależności od woli rządzącej siły w parlamencie. Proponujemy, aby sędziowie byli wybierani większością 2/3 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Rozwiązanie to zwiększy apolityczność, niezależność i niezawisłość wybranych sędziów. Wymuszałoby to konieczność znalezienia kandydata ponad podziałami, fachowego prawnika, niezwiązanego z żadną opcją polityczną, dającego rękojmię niezależności i niezawisłości sędziowskiej" - głosi uzasadnienie.

 

Odwołać obecnych, powołać nowych

 

Rozszerzenie składu do 18 sędziów ma zakończyć dyskusje dotyczącą trzech sędziów Trybunału wybranych w poprzedniej kadencji.

 

"Wybrani 8 października 2015 r. trzej sędziowie (prof. Roman Hauser, dr hab. Krzysztof Ślebzak, prof. Andrzej Jakubecki) zostaną zaprzysiężeni przez Prezydenta RP. Jest to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r. Ponadto wybrani przez Sejm RP 2 grudnia 2015 r. i już zaprzysiężeni sędziowie TK (prof. Henryk Cioch, prof. Lech Morawski, dr hab. Mariusz Muszyński, Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska) zostaną skutecznie przyjęci w skład Trybunału Konstytucyjnego przez Prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego" - argumentują wnioskodawcy.

 

Według nich, rozprawy z 3 grudnia i 9 grudnia "pokazały, że skład 15-osobowy jest zbyt wąski, by zapewnić skuteczne orzekanie w pełnym składzie izby".

 

Zdaniem autorów projektu, wygaszenie mandatów dotychczasowych sędziów i zastąpienie ich nowymi sędziami powołanymi zgodnie z nowym brzmieniem Konstytucji jest konieczne, bo doprowadzi "do definitywnego zakończenia toczącego się od początku VIII kadencji Sejmu sporu o Trybunał Konstytucyjny".

 

Zgodnie z projektem, kadencja obecnych sędziów TK wygaśnie w ciągu 60 dni od wejścia w życie zmian.

 

Zobacz projekt.

 

am/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie