Bezsenność i przeziębienie najczęstszymi dolegliwościami na świecie

Technologie
Bezsenność i przeziębienie najczęstszymi dolegliwościami na świecie
Flickr/Alyssa L. Miller/CC BY 2.0

Połowa ludzi na świecie twierdzi, że w ciągu ostatniego roku cierpiała na kaszel lub przeziębienie, a ponad 25 proc. skarży się na bezsenność lub problemy ze snem – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Gfk w 22 krajach. Na trzecim miejscu najczęstszych dolegliwości znalazł się ból stawów, na czwartym – nadwaga i bóle głowy.

Badanie przeprowadzono latem 2015 roku. Wzięło w nim udział 27 tys. respondentów z Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Kanady, Chin, Czech, Francji, Niemiec, Hongkongu, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Polski, Rosji, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

 

Uczestników pytano o dolegliwości, których doświadczyli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

Na przeziębienia i grypę skarżyło się 51 proc. ankietowanych, problemy ze snem deklarowało 27 proc., ból mięśni lub stawów spowodowany urazem lub przeciążeniem - 25 proc., a problemy z nadwagą i ostre bóle głowy miało 21 proc. respondentów.

 

Na jakie dolegliwości skarżyli się Polacy?

 

Dolegliwościami najczęściej trapiącymi Polaków były przeziębienia (58 proc.), bóle stawów i mięśni (40 proc.) oraz kłopoty ze snem (33 proc.). W dalszej kolejności były to migreny i bóle głowy (29 proc.), kłopoty z nadwagą (28 proc.), bóle pleców (25 proc.), zgaga (24 proc.), kłopoty gastryczne (21 proc.), wysoki cholesterol (21 proc.) oraz dolegliwości skórne, alergie, depresje i inne problemy psychologiczne (po 18 proc.).

 

Chorowici Czesi i bezsenne noce Szwedów

 

Z badania wynika, że najczęściej przeziębiają się Czesi, a bezsenność dotyka szczególnie Szwedów. W ostatnim roku na przeziębienie skarżyło się 67 proc. Czechów i 62 proc. Rosjan. Najrzadziej chorowali Amerykanie i Japończycy (po 39 proc.).

 

Na bezsenność cierpi 41 proc. Szwedów, często borykają się z nią też Czesi i Turcy (po 40 proc.). Najlepiej sypiają Japończycy – wśród nich problemy ze snem ma tylko 13 proc. ankietowanych.

 

Mężczyźni bez bólu głowy

 

Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają się do dolegliwości. Najczęstszą dolegliwością u respondentów obojga płci było znów przeziębienie (53 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn).

 

Druga w kolejności wśród kobiet była bezsenność (32 proc.), natomiast u mężczyzn bezsenność oraz bóle mięśni i stawów (po 24 proc.). Kolejne miejsce u kobiet zajęła migrena i ostre bóle głowy (27 proc.), które w czołówce dolegliwości męskich nie znalazły się w ogóle. Dalej na liście kobiet znalazły się bóle mięśniowe i stawowe (26 proc.) oraz nadwaga (24 proc.). U mężczyzn pierwszą piątkę dolegliwości zamyka zgaga (19 proc.) i nadwaga (18 proc.).

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie