Ziobro rozwiązał Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego. Będzie nowa - Komisja Kodyfikacyjna Rzeczpospolitej

Polska
Ziobro rozwiązał Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego. Będzie nowa - Komisja Kodyfikacyjna Rzeczpospolitej
Polsat News

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozwiązał działającą od ponad 20 lat komisję. Zamierza powołać nową - Komisję Kodyfikacyjną Rzeczypospolitej. - Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, komisja jest nieodwoływalna. Prawdopodobnie dlatego Ziobro postanowił po prostu ją rozwiązać - napisała wyborcza.pl.

Dzisiaj miało się odbyć posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Jak poinformował jeden z jej członków – na posiedzenie przyszli wiceministrowie i wręczyli wszystkim członkom komisji akty odwołania z podziękowaniami od premier Beaty Szydło.


Komisje Kodyfikacyjne działają w strukturach ministerstwa sprawiedliwości i są powoływane na czteroletnie kadencje. Ich członków powołuje premier na wniosek ministra sprawiedliwości.


Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, nie ma możliwości odwołania komisji. - Prawdopodobnie dlatego minister Ziobro postanowił po prostu ją rozwiązać - informuje wyborcza.pl.


Nowa Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej połączy kompetencje rozwiązanej Komisji Prawa Cywilnego oraz Komisji Prawa Karnego. Ta ostatnia zawiesiła się sama pod koniec rządów PO.

 

Rozwiązano wszystkie komisje kodyfikacyjne

 

Paweł Szabłowski z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował polsatnews.pl, że obecnie trwają prace nad powołaniem nowej komisji kodyfikacyjnej, w oparciu o nowy ustrój organizacyjny, która łączyć będzie sekcje cywilną, karną, rodziną oraz ustrojową.

Według wstępnych założeń w komisji znajdą się również specjaliści z zakresu prawa administracyjnego, konstytucyjnego i teoretycy prawa. Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do tradycji komisji kodyfikacyjnej działającej w II Rzeczpospolitej, która rozpoczęła działalność po odzyskaniu niepodległości.

 

- W związku z powyższym zostaną rozwiązane wszystkie dotychczas działające przy Ministrze Sprawiedliwości komisje kodyfikacyjne - przekazał polsatnews.pl Paweł Szabłowski.


Kadencja obecnej Komisji Prawa Cywilnego rozpoczęła się 15 marca. Komisja liczyła 17 członków oraz przewodniczącego i jego zastępcę. Większość z nich to profesorowie prawa czołowych uniwersytetów - zgodnie z rozporządzeniem powinni być oni wybrani "spośród wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego prywatnego".


Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego działa w sferze projektodawczej prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego oraz opiniuje projekty aktów prawnych oraz wyraża  opinie w kwestiach obowiązujących rozwiązań prawnych. W trakcie swojej poprzedniej kadencji Komisja wyraziła opinie w 356 sprawach.

 

wyborcza.pl

am/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie