Wybrano tegorocznych popularyzatorów nauki

Technologie
Wybrano tegorocznych popularyzatorów nauki
PAP/Leszek Szymański
Tegoroczni laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015.

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki Experyment, "Forum Akademickie", prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i serwis PAP.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Tegoroczna edycja była 11. odsłoną konkursu.

 

Laureaci zostali wybrani w czterech kategoriach: Popularyzatorzy Indywidualni, Instytucje Naukowe, Instytucje Pozanaukowe oraz Media.

 

Animatorzy, naukowcy, instytucje i czasopisma

 

W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy zwyciężyła w tym roku prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną.

 

W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Animatorzy Popularyzacji nagroda trafiła do Karola Wójcickiego z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Popularyzacją nauki zajmuje się od 15. roku życia, a od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe w planetarium CNK.

 

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie zostało nagrodzone w kategorii Instytucje Naukowe. To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Placówka m.in. prowadzi wykłady i pionierskie w Polsce kursy online oraz współtworzy działu naukowy w "Tygodniku Powszechnym".

 

W kategorii Instytucje Pozanaukowe tytuł Popularyzatora Nauki 2015 przypadł Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach.

 

W kategorii Media nagroda trafiła do redakcji miesięcznika "Forum Akademickie". To czasopismo zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym, a powstało w 1991 r. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje konkurs na najlepszy artykuł, w którym młodzi uczeni opiszą swoje badania.

 

Przyznano również dwa Wyróżnienia Specjalne. Jedno z nich trafiło do twórców portalu Przystanek Nauka Uniwersytetu Śląskiego, drugie: do prof. Przemysława Wojtaszka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs

 

Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

 

PAP

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze