Rolnicy apelują do Dudy o poparcie w sprawie nowelizacji ustawy o prawie łowieckim

Polska
Rolnicy apelują do Dudy o poparcie w sprawie nowelizacji ustawy o prawie łowieckim
Pixabay/domeckopol/CC BY 2.0

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o poparcie w sprawie nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Rolnicy podkreślają, że przygotowany przez poprzedni Sejm projekt nowelizacji zabezpieczał wyłącznie interesy myśliwych. Wśród siedmiu autorów nowelizacji znalazło się aż sześciu myśliwych. Nowe prawo musi wejść w życie do 21 stycznia 2016 roku.

10 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł konieczność zmiany przepisów ustawy Prawo łowieckie wobec naruszenia konstytucyjnego prawa własności posiadaczy gruntów objętych obwodami łowieckimi, stwierdzając jednocześnie, iż dotychczasowe regulacje utracą moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw. Termin upływa dnia 21 stycznia 2016 roku.


"Prace zdominowane przez lobby myśliwych"


Poprzedni Sejm rozpoczął prace na nowelizacją ustawy, ale przygotowany projekt wzbudził dużo kontrowersji. - Prace nad projektami ustaw nowelizujących Prawo łowieckie (…) zostały zdominowane przez lobby myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego - zauważa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Projekt został przygotowany przez siedmioosobowy zespół poselski, w którym znalazło się aż sześciu czynnych myśliwych. Rolnicy stwierdzili, że proponowana nowelizacja uwzględnia wyłącznie interesy polujących. Chodziło między innymi o sposób wyceny strat ponoszonych przez rolników w wyniku szkód łowieckich. Rolnicy chcieli wprowadzenia szacowania szkód łowieckich przez ekspertów, a nie jak jest obecnie przez samych myśliwych.


Myśliwi nie uwzględniali żadnych poprawek 


Także ówczesny resort środowiska miał zastrzeżenia do projektu. Zwracano też uwagę, że autorzy nie chcieli uwzględniać poprawek sugerowanych przez ministerstwo korekt. Posłowie-myśliwi, autorzy projektu, nie zgadzali się np. na zwiększenie nadzoru ministra nad Polskim Związkiem Łowieckim ani na wprowadzenie zakazu stosowania amunicji ołowianej.


Rolnicy zwracali uwagę, że nikt nie nadzorował pracy autorów projektu. Uwagi organizacji rolniczych także były odrzucane. „Nasze uwagi zostały pominięte (nie byliśmy również zapraszani na Sejmową Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa), a przygotowany przez Sejmową Komisję projekt nie spełniał - naszym zdaniem, zaleceń Trybunału" - podkreślił w piśmie do prezydenta prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

 

Rolnicy liczą, że wesprze ich prezydent


Zarząd KRIR liczy, że prezydent Andrzej Duda poprze rolników, by uwzględniono ich interesy. "Zwracamy się do Pana Prezydenta o poparcie samorządu rolniczego w sprawie pilnego przygotowania nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, gwarantującej wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - zaapelowali do prezydenta Dudy.

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze