Regularne loty na linii Kuba - USA. Porozumienie coraz bliżej

Świat
Regularne loty na linii Kuba - USA. Porozumienie coraz bliżej
flickr/Erick Salard/CC BY-SA 2.0

USA i Kuba są bliskie porozumienia o wznowieniu regularnej komunikacji lotniczej między obu krajami, ale rozmowy wciąż trwają - oświadczyli w środę przedstawiciele władz obu krajów. Wcześniej agencja Associated Press informowała o uzgodnieniu wstępnego porozumienia.

Według AP osiągnięto porozumienie w kluczowych kwestiach a formalne porozumienie ma zostać osiągnięte w ciągu kilku najbliższych dni.

Przedstawicielka kubańskiego MSZ Josefina Vidal oświadczyła, że negocjatorzy obu stron, którzy od poniedziałku prowadzą rokowania w Waszyngtonie "uczynili istotne postępy" oraz, że "wkrótce będą mogli poinformować o osiągnięciu wstępnego porozumienia".

 

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Kerry Humphrey powiedziała natomiast, że oba kraje "robią postępy, ale rozmowy wciąż trwają".

Obserwatorzy podkreślają, że byłby to kolejny, najważniejszy z dotychczasowych, krok na drodze normalizacji stosunków między obu krajami, zerwanych przed 52 laty. Rok temu przełomową decyzję o normalizacji stosunków podjęli prezydenci USA i Kuby Barack Obama i Raul Castro.   

 

12 lotów dziennie


AP informuje, że amerykańskie towarzystwa lotnicze mogą rozpocząć bezpośrednie loty na Kubę w ciągu najbliższych miesięcy. Zainteresowanie lotami na Kubę miało już wyrazić kilka amerykańskich towarzystw lotniczych, w tym  American Airlines, Delta, United, JetBlue i Southwest.

 

Obecnie Amerykanie i Kubańczycy, podróżujący między obu krajami, muszą korzystać z lotów czarterowych, co wiąże się kłopotliwą i długotrwałą procedurą rezerwowania miejsc w samolotach oraz kilkakrotnego  przesyłania kopii dokumentów i informacji o formie płatności do biur podróży. Obywatele USA mogą się jednak udawać na  Kubę jedynie w ściśle określonych celach i po załatwieniu szeregu formalności.

 

Pasażerowie muszą przyjeżdżać na lotnisko na 4 godziny przed lotem; obowiązują ich też ścisłe ograniczenia wagi i liczby bagaży.

 

Przedstawiciele władz i linii lotniczych USA oczekują, że Kuba zezwoli na nawet ponad 12 lotów dziennie. Nie jest jasne czy pozwoli to na zrezygnowanie z lotów czarterowych, ale należy spodziewać się znacznego wzrostu liczy turystów przybywających na Kubę.

 

Associated Press podkreśla, że może to postawić szczupłą kubańską bazę hotelową i infrastrukturę turystyczną w trudnej sytuacji. Już obecnie osiągnęły one bowiem kres swoich możliwości. Miejsca w hotelach i prywatnych kwaterach na wyspie są wykupione na kilka miesięcy naprzód. 

 

Według oceny Jeffrey'a DeLaurentisa z ambasady USA w Hawanie, liczba Amerykanów przybywających na Kubę, w większości osób pochodzących z Kuby które odwiedzają krewnych, wzrosła w tym roku o 50 proc.

 

PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie