Ranking najlepszych szpitali w Polsce
Pleszewskie Centrum Zdrowia z Pleszewa wygrało tegoroczny Ranking Szpitali. Zdobyło 917 punktów na 1000 możliwych. Na drugim miejscu Złotej Setki szpitali zabiegowych znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (908 pkt.), na trzecim - Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (902 pkt).
To wyniki 12. edycji rankingu przygotowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i firmę doradczą IDEA Trade.
Jakość opieki i komfort pacjenta
Zestawienie powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali. Zawiera ona pytania m.in. o liczbę hospitalizacji, infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, warunki wpływające na komfort pobytu pacjentów, zdarzenia niepożądane (np. zakażenia), certyfikaty i sytuację finansową.
Na ankietę odpowiedziało ponad 230 spośród ok. 700 szpitali publicznych i prywatnych w Polsce.
- Odpowiedzi są weryfikowane m.in. przez naszych ekspertów i dostępne dane z innych źródeł – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
- To zestawienie jest unikatowe, pokazuje bowiem wiele obszarów oceny – dodaje Marcin Malinowski, prowadzący projekt Bezpieczny Szpital Przyszłości, którego częścią jest ranking. – Dla pacjentów ważniejsze od sytuacji finansowej są skuteczność leczenia, jakość obsługi i komfort pobytu.
W rankingu szpitali monospecjalistycznych (leczących jeden typ schorzenia) na czele znalazło się Gdańskie Centrum Sercowo - Naczyniowe , a na drugim miejscu Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy.
Na pierwszym miejscu wśród szpitali niezabiegowych znalazł się Szpital Chorób Płuc im. Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi, na drugim Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem.
Inwestują w personel i sprzęt
Nagrodę w kategorii "Jakość opieki medycznej" otrzymały w tym roku ex aequo Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II z Zamościa i Miejski Szpital Zespolony im. M. Kopernika z Olsztyna.
- Stopniowo poprawia się sytuacja finansowa szpitali. Na koniec ubiegłego roku dodatni wynik finansowy odnotowało 70 proc. szpitali, rok wcześniej było ich 65 proc. – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Marcin Malinowski podkreśla, że w czołówce rankingu w kategorii „Jakość opieki medycznej” od lat są te same placówki.
- Widać też, że dyrektorzy szpitali bardzo stawiają na szkolenie personelu, inwestycje w nowoczesny sprzęt i zdobywanie certyfikatów jakości - dodaje.
Zobacz pełną wersję rankingu na http://www.rankingszpitali2015.pl/
Czytaj więcej
Komentarze