Nielegalna wycinka choinek. Kontrole leśników potrwają do Wigilii

Polska
Nielegalna wycinka choinek. Kontrole leśników potrwają do Wigilii
Straż Leśna Nadleśnictwa Kolbuszowa

Trwa akcja "Choinka" prowadzona przez Służbę Leśną, która ma ograniczyć nielegalną wycinkę świątecznych drzewek. Strażnicy do 24 grudnia kontrolować będą targowiska i bazary sprawdzając legalność sprzedawanych tam choinek i stroików. Leśnikom w kontrolach pomagają w tym roku m.in. policja i Straż Graniczna.

Leśnicy patrolują lasy i drogi leśne, zatrzymują podejrzane osoby i sprawdzają pojazdy. Łączone patrole z innymi służbami można napotkać także na bazarach i targowiskach, w miejscach gdzie tradycyjnie sprzedawane są choinki oraz stroisz.

 

Za choinki do więzienia

 

- Kradzież choinek o wartości do 420 złotych stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny - uprzedza Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - W wypadku kradzieży na wyższą kwotę, sprawca podlega ściganiu jako przestępca, któremu grozi kara do trzech lat więzienia - dodaje.

 

 

Legalna choinka z asygnatą


- Każdy kupujący może na własną rękę sprawdzić legalność pochodzenia oferowanego towaru - powiedział Artur Golczewski, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Radom. - Wystarczy zapytać o miejsce pozyskania świątecznego drzewka. Na te z Lasów Państwowych wydawane są tzw. asygnaty.


Choć od paru lat liczba nielegalnych choinek pojawiających się w sprzedaży maleje, to Straż Leśna wciąż zatrzymuje złodziei. Efektem tegorocznej akcji jest np. zatrzymanie mieszkańca Występy (Nadleśnictwo Skarżysko, woj. świętokrzyskie), w którego busie przewożono 4 metry przestrzenne nielegalnie pozyskanego stroiszu. Metr przestrzenny to miara stosowana m.in. przez leśników - 1 metr przestrzenny odpowiada objetosci około 0,65 m3.

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze