Projekt ustawy o służbie cywilnej skierowany do prac w komisji

Polska
Projekt ustawy o służbie cywilnej skierowany do prac w komisji
Polsat News

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS został w czwartek skierowany do dalszych prac komisji administracji. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały kluby PO, Nowoczesnej i PSL.

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 166 posłów, przeciw głosowało 243, a 22 wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.


Odwołanie obecnych urzędników i zniesienie apolityczności


Nowela daje możliwość powołania na szefa służby osobę, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej. Znosi również wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii. Umożliwia dodatkowo obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania. Wszystkie osoby pracujące obecnie na wyższych stanowiskach mają zostać zwolnione. Projekt zakłada także likwidację Rady Służby Cywilnej, organu opiniodawczo-doradczego premiera.

 

PiS likwiduje mankamenty, opozycja mówi o podporządkowaniu


Według PiS, projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej likwiduje główne mankamenty systemu, porządkuje i naprawia kwestie związane z administracją rządową. Zdaniem opozycji propozycja PiS to próba upolitycznienia i podporządkowania administracji państwowej.


PAP

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie