Za przeklinanie przy dzieciach w Michigan nie grozi już więzienie. Stan unieważnia archaiczne przepisy prawne

Świat
Za przeklinanie przy dzieciach w Michigan nie grozi już więzienie. Stan unieważnia archaiczne przepisy prawne
Flickr/ Mike Mozart/ CC BY 2.0

Amerykański stan Michigan rozpoczął we wtorek procedurę unieważnienia archaicznych przepisów kodeksu karnego. Tym, którzy używają niecenzuralnego słownictwa w obecności dzieci i kobiet albo fałszują śpiewając hymn USA, nie będzie już grozić kara więzienia.

O zmianach mających na celu modernizację stanowego systemu prawnego poinformował gubernator Michigan, Rick Snyder.


W specjalnym oświadczeniu gubernator podziękował prawnikom, którzy dokonali gruntownego przeglądu przepisów w reakcji na jego wcześniejszy apel o "zmniejszenie zakresu kryminalizacji życia publicznego".


Zaznaczył, że podpisał już siedem projektów ustaw unieważniających przepisy określające odpowiedzialność karną m.in. za złamanie zakazu skoków nad krzewami jeżyn czy pojedynkowania się za odmowę współpracy przy gaszeniu leśnych pożarów.


Specyficzne prawo stanu Michigan, które do wtorku zabraniało przeklinania w obecności kobiet i dzieci, stało się przyczyną skazania w 1998 roku informatyka z Detroit, który użył 75 razy angielskiego słowa na f... w obecności pięcioletniego chłopca oraz dwuletniej dziewczynki. Dzieci były przypadkowymi świadkami wywrócenia się kajaku, którym sprawca przemierzał rzekę Rifle na północy stanu Michigan.


Sąd Apelacyjny unieważnił ten wyrok w 2002 roku ze względu na zbyt ogólnikowe i nieprecyzyjne sformułowania przepisu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie