Szydło: ten dzień jest testem na wiarygodność opozycji

Polska

- Skierowana do Sejmu ustawa o podatku bankowym to test na wiarygodność opozycji. Czy chce pracować, czy tylko chce się awanturować – mówiła w swoim wystąpieniu premier Beata Szydło. – Po której stronie stoi opozycja parlamentarna – po stronie obywateli i polskich spraw, czy po stronie różnego rodzaju lobby i korporacji oraz ich interesów? – pytała szefowa rządu.

Premier zaznaczyła, że nowa ustawa jest okazją, żeby zażegnać spór polityczny, który "został wywołany przez opozycję". Zapowiedziała także prace nad nową ustawą o TK. - Opozycja próbuje wywołać awanturę polityczną, wskazując na różnego rodzaju kwestie i sprawy, które mają rzekomo działać na szkodę Polski. Ale tak naprawdę dzisiaj na szkodę polskich obywateli najbardziej działa właśnie ta awantura polityczna, którą próbuje wszyczynać opozcyja parlamentarna - powiedziała premier.


- Dziś będziemy rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym, bo czas uspokoić sytuację i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wyjść z tego pata politycznego i jest projekt ustawy, które może tą sytuację załagodzić, wyjaśnić i doprowadzić do tego, żeby zostało wprowadzone konstruktywne rozwiązanie – kontynuowała premier o projekcie nowej ustawy o TK autorstwa PiS.

 

Szydło dodała także, że projekt ustawy o podatku bankowym powstał, by "można było poprzez uzyskanie dodatkowych dochodów do budżetu państwa realizować dobre programy, m.in. program Rodzina 500+".

 

Premier podkreśliła, że wierzy głęboko, że "dzisiaj polscy parlamentarzyści staną po stronie Polski i Polaków".

 

W środę ma się odbyć pierwsze czytanie projektu PiS, który ma wprowadzić tzw. podatek bankowy. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

 

Polsat News

prz/pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie