Ćwierć miliona włoskich lekarzy strajkuje z powodu zaniedbań w służbie zdrowia
Ćwierć miliona włoskich lekarzy protestuje przeciwko niedofinansowaniu publicznej służby zdrowia. Odwołano w sumie ok. 2 mln wizyt, badań ambulatoryjnych i zabiegów.
Ogólnokrajowy protest zorganizowały największe branżowe związki zawodowe, które podkreślają, że to znak sprzeciwu wobec "obojętności rządu w obliczu problemów służby zdrowia", a przede wszystkim jej stałego ubożenia i kurczenia nakładów. Organizatorzy, którzy alarmują, że publiczna służba zdrowia jest chronicznie niedofinansowana, twierdzą, że do strajku przystąpiło 75 proc. włoskich lekarzy.
Według danych przedstawionych przez związkowców, w środę odwołano m.in. ok. 30 tys. zaplanowanych operacji i zabiegów, 190 tys. wizyt specjalistycznych i 250 tys. pediatrycznych, a także 80 tys. prześwietleń. Pomoc medyczna udzielana jest tylko w nagłych przypadkach.
Rząd Matteo Renziego poinformował, że projekt budżetu na przyszły rok przewiduje większe nakłady na służbę zdrowia. Mają w nim m.in. znaleźć się środki na zatrudnienie dodatkowego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Dodatkowe etaty nie załatwią problemów - odpowiadają jednak związki zawodowe lekarzy.
Oggi #scioperomedici. Perché? Quali conseguenze per i pazienti? Ne parliamo con #LucianoOnder alle 15:20 @TV2000it pic.twitter.com/0mX9Wkj2IQ
— Siamo Noi (@siamonoitv2000) grudzień 16, 2015
PAP
Czytaj więcej