Afera FIFA: Platini nie stawi się na przesłuchanie

Świat
Afera FIFA: Platini nie stawi się na przesłuchanie
Reuters

Adwokaci Michela Platiniego w oświadczeniu poinformowali, że szef UEFA, nie stawi się w piątek w Zurychu na przesłuchaniu przed Komisją Etyczną FIFA.

"Wyrok już został ogłoszony w mediach przez rzecznika prasowego Komisji Etycznej FIFA Andreasa Bantela. To lekceważenie domniemania niewinności, podstawowej zasady prawnej, która powinnna być respektowana na każdym etapie postępowania" - napisano w oświadczeniu.

 

W piątek 11 grudnia rzecznik Komisji Etycznej FIFA Andreas Bantel w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej dziennika "L'Equipe" stwierdził, że "Platini będzie zawieszony na wiele lat". - Co do Blattera, nie ma dla niego różnicy między zawieszeniem na wiele lat a dożywotnią dyskwalifikacją - dodał rzecznik.

 

Dziś rano Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie utrzymał karę zawieszenia na 90 dni dla prezydenta UEFA Michela Platiniego. Szwajcarska instytucja zakazała jednocześnie wydłużenia okresu obowiązywania dyskwalifikacji. Francuz został zawieszony w październiku w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków na jego konto od FIFA. Podobny los spotkał prezydenta światowej federacji Josepha Blattera. Kara nałożona na obu działaczy ma się zakończyć 5 stycznia.

 

Pierwotnie Komisja Etyki zastrzegła sobie prawo wydłużenia okresu obowiązywania zawieszenia o kolejne 45 dni, ale Trybunał arbitrażowy zakazał zastosowania tego środka. "Takie działanie stanowiłoby niesłuszne i nieuzasadnione ograniczenie dostępu do sprawiedliwości dla pana Platiniego oraz skomplikowałoby jego sytuację w sposób nieodwracalny" - wyjaśniono, odnosząc się do planowanego startu Francuza w wyborach na szefa FIFA 26 lutego.

 

Wcześniej pojawiły się nieoficjalne informacje, jakoby Komisja Etyki zamierzała zwrócić się do władz sądowniczych FIFA o dożywotnie wykluczenie Platiniego z wszelkiej aktywności piłkarskiej. Z kolei Blatter, zdaniem mediów, ma być zwolniony z odpowiedzialności.

 

PAP

 

pen/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie