WOŚP: 14 dziecięcych oddziałów onkologicznych otrzyma sprzęt wart ponad 16 mln zł

Polska
WOŚP: 14 dziecięcych oddziałów onkologicznych otrzyma sprzęt wart ponad 16 mln zł
PAP/Leszek Szymański

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupuje sprzęt za pieniądze zebrane podczas 23. Finału, który odbył się w styczniu. Trwający, trzeci konkurs ofert, poświęcony jest zakupom sprzętu dla oddziałów onkologicznych. WOŚP zamierza kupić m.in. wysokiej klasy aparaty, przewoźne aparaty RTG, kardiomonitory i pompy infuzyjne. Przeznaczy na to ponad 16 mln 463 tys. zł.

Poprzedni konkurs ofertowy dotyczył zakupów sprzętu dla dziecięcych oddziałów kardiologicznych, pulmonologicznych i reumatologicznych. na sprzęt dla tych oddziałów wydano 13,5 mln zł. Ponad 13 mln zł fundacja WOŚP przeznaczyła na geriatrię, dla której sprzęt kupowany był także podczas pierwszego konkursu.

 

Sprzęt wybierają eksperci, którzy na nim pracują

 

Prezes zarządu WOŚP Jerzy Owsiak przypomniał, że fundacja nie kupuje sprzętu w drodze przetargów - co jego zdaniem nie jest dobrą procedurą. Zamiast tego prowadzi konkursy ofert, w których ceny są negocjowane. Zapewnił, że kupowany sprzęt jest najwyższej klasy, a w wybieraniu go uczestniczą eksperci, którzy taką aparaturą posługują się na co dzień. - Gdybym ja sam kupował, ktoś mógłby mi wcisnąć kit, ale nie tej ekipie, która nam tu towarzyszy - podkreślił Jerzy Owsiak.

 

Krajowy konsultant w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk, członek komisji konkursowej, wyjaśnił, że dzięki kupowanemu przez WOŚP sprzętowi będzie można lepiej diagnozować dzieci z chorobami nowotworowymi. To da większe szanse na wyleczenie małych pacjentów. Poinformował, że obecnie około 80 proc. dzieci udaje się wyleczyć. Sprzęt może pomóc w leczeniu pozostałych 20 proc.

 

24. Finał poświęcony geriatrii i pediatrii

 

W najbliższym, 24. Finale WOŚP, który odbędzie się 10 stycznia 2016 r., zbierane będą pieniądze dla oddziałów geriatrii oraz dla ogólnopediatrycznych.

 

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak z zarządu fundacji WOŚP powiedziała, że wsparcia oczekuje około 340 oddziałów ogólnopediatrycznych w całym kraju, którym potrzeba zarówno podstawowego sprzętu - np. łóżek dla małych pacjentów - jak i specjalistycznej aparatury.

 

Już teraz można wspierać 24. Finał, m.in. przez udział w charytatywnych aukcjach. W dniu Finału - jak co roku - na ulice wyjdzie około 120 tys. wolontariuszy z puszkami na datki. W zbiórce będzie można uczestniczyć na wiele innych sposobów, pieniądze będzie mozna przekazać również nie wychodząc z domu.

 

PAP

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie