Projekt PiS nowej ustawy o TK prawdopodobnie jutro w Sejmie

Polska

- Prawo i Sprawiedliwość jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu ma złożyć poselski projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział we wtorek szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał: projekt ma naprawić to, co jest "problemem TK, czyli np. jego funkcjonowanie w mniejszym lub większym składzie". Posiedzenie Sejmu rozpocznie się we wtorek po południu, zakończy w środę.

- Tyle narosło wokół Trybunału konfliktów sporów, niejasności, pretensji, zarzutów, uwag, że uznaliśmy, iż to będzie najlepsza droga, żeby to rozstrzygnąć" - powiedział Terlecki dziennikarzom w Sejmie.

 

Wyjasnił, że będzie to projekt poselski, a nie rządowy, co umożliwi szybsze prace nad nim w parlamencie.

 

Z wypowiedzi polityków PiS wynika, że Trybunał miałby orzekać wyłącznie w pełnym składzie, i to kilkunastoosobowym, co spowoduje konieczność włączenia do orzekania pięciu wybranych ostatnio nowych sędziów TK. W projekcie mają być też zapisy dotyczące odwołania prezesa TK i wygaszania kadencji sędziów TK.

 

Głosowanie w przyszłym tygodniu

 

Według informacji z kierownictwa PiS, najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że projekt zostanie złożony we wtorek po południu lub środę, a pierwsze czytanie odbędzie się na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości. Głosowanie mogłoby się odbyć na wcześniej nieplanowanym posiedzeniu Sejmu, które miałoby być zwołane na początek przyszłego tygodnia.

 

Terlecki powiedział, że projekt będzie poselski, a nie rządowy, co umożliwi szybsze prace nad nim w parlamencie.

 

O uchwaleniu "ustawy naprawczej" mówił w ubiegły piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

- Sądzę, że jedyną możliwością jest ustawa naprawcza, która doprowadziłaby Trybunał do takiego stanu, w jakim być powinien. Są tutaj ograniczenia konstytucyjne i nie można poza te ograniczenia wyjść w żadnym wypadku, ale taka ustawa naprawcza powinna być wkrótce uchwalona, bo bez tego z tego stanu nie wyjdziemy - ocenił lider PiS w Telewizji Republika. Poinformował wówczas, że PiS pracuje już nad takim aktem prawnym.

 

Jest już projekt Kukiz'15

 

3 grudnia swój projekt ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym złożyli posłowie Kukiz'15. Dotyczy on zmiany warunków większości kwalifikowanej niezbędnej do podjęcia decyzji przy wyborze członków TK z bezwzględnej na 2/3 ustawowej liczby posłów. Projektem zajmuje się obecnie Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, które bada jego zgodność z prawem UE.

 

Zgodnie z obecną ustawą, liczący 15 sędziów Trybunał orzeka w pełnym składzie (czyli co najmniej 9-osobowym) w sprawach: zgodności ustaw przed ich podpisaniem i umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją z konstytucją; stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta RP oraz powierzenia marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków prezydenta RP; zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych; sporów kompetencyjnych między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa; w których skład orzekający Trybunału zamierza odstąpić od poglądu prawnego wyrażonego w orzeczeniu wydanym w pełnym składzie; o szczególnej zawiłości lub doniosłości.

 

Według ustawy, o uznaniu sprawy za "szczególnie zawiłą albo o szczególnej doniosłości" rozstrzyga prezes Trybunału z własnej inicjatywy lub na wniosek składu orzekającego, przy czym do spraw o szczególnej doniosłości należą zwłaszcza takie, w których rozstrzygnięcie może wiązać się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej.

 

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie