Nowoczesna chce nagany dla Kaczyńskiego. Za "najgorszy sort Polaków"

Polska
Nowoczesna chce nagany dla Kaczyńskiego. Za "najgorszy sort Polaków"
Polsat News

Posłowie Nowoczesnej złożyli wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za "język agresji". "Kaczyński dokonał podziału polskiego społeczeństwa na lepszych i gorszych, na prawdziwych Polaków i osoby tego miana niegodne. (...) Co więcej, powołał się na genetyczne uzasadnienie takiego podziału, co wywołuje jak najgorsze skojarzenia historyczne" – głosi wniosek Nowoczesnej.

Nowoczesna przywołała odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na pytanie o próbę przeprowadzenia na forum Parlamentu Europejskiego debaty o aktualnej sytuacji w Polsce. Prezes PiS odpowiedział wtedy: "w Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków".

 

"Takie słowa w ustach lidera partii rządzącej wywołują nie tylko oburzenie, ale i strach o to, jakie konsekwencje będą ponosić ci, których prezes PiS uznaje za >>najgorszy sort Polaków<<" – napisano we wniosku.


Posłowie Nowoczesnej uważają, że Jarosław Kaczyński "użył języka konfrontacji, który nie licuje z powagą i odpowiedzialnością posła na Sejm RP".


Argumentują, że za ukaraniem prezesa PiS przemawia fakt, że "niejednokrotnie używał języka agresji dzielącego Polaków”, a nagana dla Kaczyńskiego da sygnał innym posłom, że „Sejm RP nie godzi się na brutalizację języka debaty publicznej w Polsce”.

 

 

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie