Innowacyjny dworzec PKP w Ciechanowie

Polska
Innowacyjny dworzec PKP w Ciechanowie
PKP

Ciechanów ma nowy dworzec kolejowy. Budynek wybudowany w ramach projektu "Innowacyjne Dworce Systemowe" jest ekologiczny, energooszczędny i przyjazny niepełnosprawnym. To czwarta i ostatnia taka stacja zbudowana przez PKP w tym roku. W przyszłości ma ich być więcej.

Nowy dworzec jest bardziej funkcjonalny od dotychczasowego. Na pasazerów czeka ogrzewana poczekalnia, a w niej - całodobowe kasy. W jest pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Bilety kolejowe można kupić nie tylko w kasie, ale także w biletomacie, który stoi przed dworcem. Informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów wyświetla nowoczesny i czytelny system informacji pasażerskiej.


Dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych


Dworzec w Ciechanowie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku pojawiły się m.in. ścieżki prowadzące dla niewidomych, tzw. mapa tyflograficzna, przystosowana dla niepełnosprawnych toaleta. Osoby niepełnosprawne mogą także skorzystać z miejsc parkingowych wyznaczonych przed budynkiem.


Obiekt ekologiczny i energooszczędny


Podobnie jak w przypadku poprzednich dworców systemowych, obiekt w Ciechanowie ma rozwiązania ekologiczne. W budynku zamontowana została gruntowa pompa ciepła, a na dachu pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne. Pozyskana w ten sposób energia posłuży do taniego ogrzewania i zasila oświetlenie zewnętrzne. Dworzec wyposażono w energooszczędne oświetlenie LED i dynamiczny system iluminacji, który pozwala na rozświetlenie stacji w momencie gdy na peron wjeżdża pociąg.


- Projekt innowacyjnych dworców systemowych ruszył w ubiegłym roku. Nowe dworce są ekologiczne i bardziej efektywne energetycznie. Obecnie pod kątem podobnych inwestycji analizujemy kolejne lokalizacje - powiedział Bartosz Szubski, dyrektor departamentu Inwestycji w PKP S.A.

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze