Brakuje pediatrów, chirurgów, geriatrów. Rzecznik Praw Pacjenta ma na to receptę

Polska
Brakuje pediatrów, chirurgów, geriatrów. Rzecznik Praw Pacjenta ma na to receptę
Polsat News

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska chce, by lekarze specjaliści po zakończeniu rezydentury mieli obowiązek przez określony czas pracować w kraju. Jej zdaniem pomogłoby to rozwiązać problem braku specjalistów w służbie zdrowia. Rzecznik wysłała pismo w tej sprawie do ministra zdrowia. Pyta o aktualne i planowane działania w tym zakresie.

"Biorąc pod uwagę, że szkolenie lekarzy w ramach rezydentur jest finansowane ze środków budżetowych, a część wykwalifikowanej kadry medycznej emigruje po zakończeniu szkoleń do krajów, w których zawód lekarza jest lepiej opłacany, celowe jest uzależnienie uczestnictwa w takim szkoleniu od zobowiązania przyszłych specjalistów do przepracowania określonego czasu w Polsce, w systemie ubezpieczeń zdrowotnych" - napisała Krystyna Kozłowska do ministra zdrowia. Zaznaczyła też, że podobne rozwiązania o charakterze lojalnościowym są powszechnie stosowane zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.

 

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że dostęp pacjentów do lekarzy różnych specjalności jest jednym z elementów zapewniających właściwą realizację prawa do świadczeń zdrowotnych. Podkreśliła, że zinformacji od konsultantów krajowych poszczególnych dziedzin medycyny wynika, iż w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, chirurgów ogólnych, chirurgów dziecięcych, diabetologów, genetyków klinicznych, lekarzy rodzinnych, kardiologów dziecięcych, nefrologów dziecięcych, alergologów oraz geriatrów.

 

Dramatyczna sytuacja w geriatrii

 

Konsekwencje niewystarczającej liczby lekarzy specjalistów widać na przykładzie liczby geriatrów w Polsce. Kozłowska przypomina wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK, z której wynika, że w niektórych rejonach nie ma ani jednego szpitalnego łóżka geriatrycznego i ani jednej poradni geriatrycznej. Według Rzecznik należy wprowadzić kompleksowe zmiany obejmujące zarówno przepisy dotyczące kształcenia lekarzy, jak i programów kształcenia przed- i podyplomowego.

 

Na problem sygnalizowany przez Rzecznika Praw Pacjenta uwagę zwrócił również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej prezentującej plan działań nowego kierownictwa resortu. Minister zapowiedział przywrócenie podyplomowego stażu lekarskiego oraz zwiększenie liczby miejsc na studiach w języku polskim. Zapowiedział też, że każdy lekarz po stażu będzie miał zagwarantowane miejsce na rezydenturze.

 

PAP, bpp.gov.pl 

ml/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie