Belka: wolelibyśmy, aby podatek bankowy był inaczej skonstruowany

Biznes
Belka: wolelibyśmy, aby podatek bankowy był inaczej skonstruowany
PAP/Rafał Guz

- Podatek bankowy wzmocni silne banki, a słabsze osłabi – ocenił projekt PiS prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej podsumowującej kończącą się kadencję Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem byłoby lepiej, gdyby "podatek był inaczej skonstruowany".

Prezes NBP uznał, że lepsza byłaby podwyżka stawki CIT. – Rozumiem, że jest to wola polityczna nałożenia takiej formy tego podatku, jako bardziej wydajnego fiskalnie – zaznaczył.

 

Belka dodał, że podatek obniży rentowność banków, "zmniejszy przestrzeń do intensyfikacji działalności kredytowej" i zmieni strukturę systemu bankowego. - Niektóre banki ulegną wzmocnieniu, na ogół te mocniejsze, a te słabsze będą jeszcze słabsze - ocenił.

 

Jakie zmiany proponuje PiS

 

Projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, przygotowanym przez PiS, zajmie się na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejm. W myśl projektu stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku.

 

Belka pytany o pomysł obniżenia wieku emerytalnego zaznaczył, że "jako ekonomista" jest "strukturalnie i ideowo" przeciwny temu. - Wynika to z tego, że ja lubię swoją pracę, a większość Polaków swojej pracy nienawidzi - powiedział prezes NBP.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie