Argentyna: koniec manipulacji w urzędzie statystycznym. Nowy szef obiecuje jego wiarygodność

Świat
Argentyna: koniec manipulacji w urzędzie statystycznym. Nowy szef obiecuje jego wiarygodność
Reuters

- Jest niepojęte, do jakiego poziomu zdegradowano INDEC. Jest on przeniknięty fałszywymi i zmanipulowanymi informacjami - powiedział nowy szef argentyńskiego urzędu statystycznego INDEC Jorge Todesca. W poniedziałek obiecał przywrócenie wiarygodności tej instytucji, której dane były przez lata uważane za niedokładne i manipulowane z przyczyn politycznych.

- Chcemy stworzyć nowy INDEC. Będzie on miał charakter instytucji autonomicznej. Mamy nadzieję na ukończenie projektu w ciągu trzech do czterech miesięcy - zadeklarował Todesca. Jak zaznaczył, po zbadaniu baz danych przedstawi w najbliższych dniach terminarz powrotu do podawania wiarygodnych informacji na temat inflacji.

 

Todesca stanął na czele INDEC w ramach zmian w administracji państwowej po wygraniu wyborów prezydenckich przez reprezentanta centroprawicy Mauricio Macriego, który pokonał kandydata lewicowego obozu peronistycznego. Z obozem tym związana jest poprzednia prezydent Argentyny Cristina de Fernandez Kirchner.

 

 

Jak pisze Reuters, oficjalne dane liczbowe na temat argentyńskiej inflacji były o około połowę niższe od prywatnych szacunków. Krytycy rządu twierdzili, iż było mu to potrzebne do redukcji spłat długu wewnętrznego, indeksowanego w oparciu o wskaźnik wzrostu cen.

 

Według najnowszych oficjalnych danych inflacja rok do roku wyniosła w Argentynie w październiku 14,3 proc., natomiast bazujące na prywatnych szacunkach dane przedstawione przez deputowanych w Kongresie mówią tutaj o 25 proc.

 

W czerwcu bieżącego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy zarzucił Argentynie, że nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz dostosowania swej statystyki do globalnych standardów.

 

PAP

 

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie