Prokuratura wszczęła śledztwo ws. "zaniechania" publikacji wyroku TK

Polska
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. "zaniechania" publikacji wyroku TK
Polsat News

- Wszczęto śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków poprzez "zaniechanie niezwłocznego ogłoszenia" wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Z materiałów Rządowego Centrum Legislacji wynika, iż wyrok Trybunału jest gotowy do publikacji, natomiast publikacja ta nie następuje z uwagi na stanowisko w tym zakresie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nadto prokurator dokonał ustaleń w zakresie obowiązujących przepisów. Przede wszystkim tego, że wyroki TK są ostateczne i podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. W związku z tym prokurator uznał, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w tym zakresie - powiedział rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Przemysław Nowak. Dodał, że w pierwszym zakresie przesłuchiwane będą osoby z Rządowego Centrum Legislacji.

 

Kilka dni temu do prokuratury wpłynęło zawiadomienie od osoby prywatnej, która uważa, że nieopublikowanie dotychczas wyroku Trybunału z 3 grudnia jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień służbowych i działania na szkodę interesu publicznego - za co grozi do trzech lat więzienia. Zawiadomienia w tej sprawie złożyły także PO i Nowoczesna.

 

3 grudnia TK orzekł, że czerwcowa ustawa o TK jest zgodna z konstytucją w części pozwalającej na wybór trzech "listopadowych" sędziów TK, a narusza konstytucję, gdy chodzi o podstawę prawną, która Sejmowi poprzedniej kadencji pozwoliła wybrać dwóch sędziów Trybunału, których kadencje mijały w grudniu.

 

W czwartek w liście do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego szefowa KPRM Beata Kempa napisała, że publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o TK z 3 grudnia jest wstrzymana w związku z wątpliwościami, czy w sprawie orzekał właściwy skład Trybunału.

 

Według dyrektora Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych w Rządowym Centrum Legislacji Jarosława Demineta, wciąż nie ma zgody premier Beaty Szydło na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. - Czekam na zgodę, którą w tym przypadku ma osobiście wydać pani premier - powiedział PAP w poniedziałek Deminet.

 

PAP

luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze