Powstała licząca 5000 lokalizacji sieć zbierania zużytych baterii

Technologie
Powstała licząca 5000 lokalizacji sieć zbierania zużytych baterii
Poczta Polska

Dzięki współpracy trzech podmiotów: Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling, w Polsce powstała licząca 5000 lokalizacji sieć zbierania zużytych baterii.

Zgodnie z prawem (Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach), zużytych baterii nie wolno wyrzucać do tzw. ogólnego śmietnika. Odpady te powinny być przekazywane w sposób selektywny do specjalnych pojemników czy kontenerów. Do tej pory mieszkańcy Polski mogli skorzystać jedynie z ograniczonych (np. zasięgiem) sieci zbierania - wyrzucać baterie do pojemników w niektórych sklepach, czy w szkołach. Sporo jednak osób, nie znajdując w najbliższym otoczeniu pojemnika na baterie, wyrzucało je do śmietnika z odpadami komunalnymi.


- Nie dość, że działanie takie grozi karą grzywny do 500 zł, to dodatkowo powoduje zanieczyszczenie gleby i wody metalami ciężkimi - informuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.


Zużyte baterie oddasz w każdej gminie


Rozwiązaniem tego problemu jest powszechna sieć zbierania zużytych baterii powstała dzięki współpracy Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling. Sieć obejmuje około 5000 lokalizacji, tj. placówek pocztowych i zapewnia 100 proc. dostępność dla mieszkańców Polski. - Jak wiemy, w każdej gminie jest co najmniej jedna placówka pocztowa, dlatego teraz każdy Polak ma w pobliżu miejsca zamieszkania punkt odbioru baterii - mówi Baranowski.
 

W ramach zbiórki, placówki Poczty Polskiej zostały wyposażone w pojemniki przeznaczone na zużyte baterie. Pudełka są oznakowane i ustawione w widocznym miejscu.


Organizatorzy systemu zbierania baterii są przekonani, że stworzenie tak powszechnego systemu, podniesie świadomość ekologiczną Polaków oraz zwiększy ilości baterii zbieranych w sposób selektywny. Wszystkie zebrane baterie zostaną posortowane na poszczególne rodzaje i przekazane do zakładów specjalizujących się w recyklingu baterii - zapewnia Mikołaj Józefowicz, dyrektor Europejskiej Platformy Recyklingu w Polsce.


Zbiórka baterii ma charakter stały


Europejska Platforma Recyklingu (European Recycling Platform, ERP) organizuje w imieniu producentów zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektronicznego oraz baterii. Oferuje usługi we wszystkich krajach europejskich oraz Izraelu i Turcji.


MB Recycling - Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz zużytych baterii, prowadzący ustawowo określone procesy recyklingu i odzysku odpadów elektrycznych i elektronicznych.

grz/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie