MFW: napływ imigrantów może być korzystny dla gospodarki Austrii

Świat
MFW: napływ imigrantów może być korzystny dla gospodarki Austrii
PAP/EPA/Orestis Panagiotou

Zdaniem przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli austriackie władze będą w dalszym ciągu zabiegać o szybką integrację imigrantów, może się to przyczynić do wzrostu gospodarczego tego kraju.

Od początku września do Austrii dotarły setki tysięcy migrantów. Austriacy spodziewają się w tym roku ok. 80-90 tys. wniosków o azyl, prognoza na przyszły rok jest podobna. MFW, którego misja zakończyła właśnie wizytę w Austrii, wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym pozytywnie ocenił działania podejmowane przez austriackie władze w celu integracji uchodźców.

 

MFW szacuje, że zwiększony napływ imigrantów do Austrii w latach 2015-2020 może być źródłem wzrostu PKB o jedną czwartą punktu procentowego w 2020 roku oraz zredukować w podobnym stopniu nakłady netto na świadczenia emerytalne i służbę zdrowia.

 

Niezbędne zapewnienie znalezienia taniego mieszkania

 

- Mamy też scenariusz z większym wskaźnikiem zatrudnienia imigrantów, który w najlepszym przypadku mógłby dodać do austriackiego PKB kolejną jedną czwartą punktu procentowego w ciągu pięciu lat - powiedział szef misji MFW na Austrię Nikołaj Georgew.

 

MFW z uznaniem ocenił działania władz austriackich mające na celu zapewnienie imigrantom nauki języka oraz ustanowienie systemu certyfikowania umiejętności zawodowych i odbywania praktyk. Podkreślono też, że dla zapewnienia dostępności "imigracyjnej siły roboczej" na obszarach, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, kluczowe znaczenie ma zapewnienie imigrantom mieszkań, na które będzie ich stać.

 

PAP

po/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie