Film o katastrofie smoleńskiej niemal gotowy. Jest przybliżona data premiery

Polska
Film o katastrofie smoleńskiej niemal gotowy. Jest przybliżona data premiery
Polsat News

Premiera filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego, z Lechem Łotockim, Ewą Dałkowską i Beatą Fido w obsadzie, planowana jest na przełom marca i kwietnia - poinformował producent filmu Maciej Pawlicki. Budżet produkcji to 9,5 mln zł. - Wciąż nam brakuje ponad milion zł - zaznaczył producent. Dofinansowania filmu odmówił Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film realizowany jest dzięki wpłatom inwestorów oraz dobrowolnym datkom w internecie. Fundusze zbiera Fundacja Smoleńsk 2010, utworzona przez Antoniego Krauzego. Na stronie Fundacji czytamy, że "Smoleńsk to opowieść o poszukiwaniu prawdy, co stało się z prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i polską elitą państwową udającą się na rocznicę obchodów mordu dokonanego przez Sowietów na oficerach polskich w Katyniu w roku 1940. To także opowieść o tym, co dzieje się z nami, którzy żyjemy dalej. Jaki jest nasz stosunek do tradycji narodowej, co rozumiemy przez fakt bycia Polakiem i jaką Polskę chcemy zanieść przyszłym pokoleniom."

 

Końcowy etap montażu

 

Zdjęcia do filmu już się zakończyły. Były realizowane w Polsce i w USA. - "Smoleńsk" będzie trwał niecałe dwie godziny. W planach jest też dystrybucja obrazu za granicą m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Obecnie jesteśmy na końcowym etapie montażu - powiedział Maciej Pawlicki.

 

Główną bohaterkę filmu, dziennikarkę Ninę, prowadzącą śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, zagrała Beata Fido. - Nina przygotowuje w Polsce dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar. Zabiega o ustalenie wszystkich faktów, jest przy tym precyzyjna i profesjonalna - opowiadała Polskiej Agencji Prasowej aktorka.

 

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.  Za zdjęcia odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc. Reżyser "Smoleńska" Antoni Krauze ma w dorobku m.in. nagradzany film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 roku.

 

Fabuła i materiały dokumentalne

 

Termin realizacji zdjęć do "Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem ruszyły już w 2013 roku w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęciowe - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r.

 

Film został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski. Zdjęcia aktorskie połączono z materiałami dokumentalnymi.

 

W 2014 r. komisja ekspercka, która obradowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, odrzuciła wniosek producentów "Smoleńska" o dofinansowanie z budżetu państwa. Polskim kinowym dystrybutorem filmu jest firma Kino Świat.

 

PAP, fundacjasmolensk2010.pl

ml/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie