Andrzej Rottermund po 24 latach odchodzi z Zamku Królewskiego

Polska
Andrzej Rottermund po 24 latach odchodzi z Zamku Królewskiego
PAP/Bartłomiej Zborowski

Prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki, muzykolog, od 1991 roku dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, 1 stycznia przyszłego roku zakończy pracę na Zamku. Nie podano jeszcze nazwiska jego następcy.

Zakończenie pracy prof. Rottermunda na Zamku Królewskim związane jest z wygaśnięciem kontraktu.


- Nie będę go przedłużał. Zamierzam się zająć teraz tropieniem obrazów Bernarda Belotta. Dalszy los Zamku jest już nie w moich rękach - Rada Powiernicza Zamku ma przywilej i obowiązek wyłonienia nowego dyrektora. Taki konkurs został ogłoszony, wybór został dokonany, ale teraz chyba będą jakieś negocjacje w ministerstwie, bo umowę o pracę z nowym dyrektorem podpisywał będzie nowy minister kultury - powiedział w poniedziałek Rottermund.


Jego zdaniem w pracy dyrektora Zamku najważniejsze jest wyśmienite zdrowie, bo to bardzo wymagające zadanie. - Tu się pracuje całą dobę. Zamek otwierany jest wcześnie rano, a praca często kończy się około 1 w nocy. Są różnego rodzaju uroczystości, nie ma właściwie dnia, żeby nie było jakichś dodatkowych zajęć. A równocześnie trzeba pracować nad programami i wystawami, szukaniem pieniędzy. Ważne jest też pilnowanie inwestycji, których za mojej kadencji było naprawdę dużo - mówił Rottermund.


Odnowił Arkady Kubickiego


Największą inwestycją dokonaną podczas jego kadencji było odnowienie i udostępnienie publiczności Arkad Kubickiego. Wyremontowano też budynki na Podzamczu. Zakończony i gotowy do realizacji jest projekt Ogrodu Dolnego.


Andrzej Rottermund jest autorem ponad stu książek, artykułów i esejów, dotyczących głównie sztuki XVIII i XIX wieku. Urodził się w 1941 r. w Warszawie. Studiował historię sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Działa na rzecz rewindykacji dzieł sztuki do Polski, jest członkiem PAN i wielu międzynarodowych stowarzyszeń i komitetów, w tym Polskiego Komitetu ds. UNESCO.


Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu wystaw za granicą, propagujących polską kulturę i sztukę. Wśród wyróżnień, które otrzymał, znajdują się: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, medal im. Króla Stanisława Augusta za zasługi dla kultury Warszawy, Złoty Medal Zasłużony Kulturze, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.


W poniedziałek prof. Rottermund przedstawił publiczności najnowsze dary, które wzbogacą kolekcję Zamku: cztery dawne drukowane mapy Polski, jeden starodruk oraz widok Warszawy. Najcenniejszym spośród nich jest ten ostatni - bardzo rzadki widok Warszawy, wydany po 1821 r., zwany potocznie panoramą z kaplicą loretańską od strony Pragi.

 

am/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie