Trwa druga tura wyborów we Francji

Świat
Trwa druga tura wyborów we Francji
PAP/EPA/Ian Langsdon

We Francji rozpoczęła się w niedzielę druga tura wyborów regionalnych. W pierwszej 6 grudnia zwyciężył prawicowy, eurosceptyczny i antyimigrancki Front Narodowy Marine Le Pen. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 18.

Front Narodowy uzyskał w pierwszej turze najlepszy wynik w skali kraju (28 proc.). Drudzy byli Republikanie (27 proc.), a trzecia rządząca Partia Socjalistyczna (23 proc.). Nikt nie uzyskał jednak większości absolutnej. W dogrywce największe szanse na zwycięstwo ma FR, który liczy na zdobycie kilku z 13 regionów w kontynentalnej Francji.

 

Komentatorzy zwracają uwagę, że postępy skrajnej prawicy w tym kraju trwają od wyborów lokalnych i europejskich w 2014 roku. W wyborach do władz departamentów w marcu 2015 roku FN uzyskał nienotowany wcześniej wynik ok. 25 proc.

 

Wybierani są członkowie rad w 13 regionach

 

Do głosowania uprawnionych jest 44,6 mln wyborców. Francuzi wyłonią w sumie blisko 1 757 członków rad 13 regionów. Rady regionów mają znaczne kompetencje w dziedzinie finansowania działań lokalnych: decydują o budowie i utrzymaniu publicznych szkół średnich, organizacji transportu regionalnego, zagospodarowaniu przestrzennym.

 

BBC.com, PAP

po/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie