"Najgorszy kryzys od czasów komunizmu". Zagraniczne media komentują marsz KOD

Świat
"Najgorszy kryzys od czasów komunizmu". Zagraniczne media komentują marsz KOD
PAP/Rafał Guz
Marsz KOD

Zagraniczne media szeroko komentowały sobotni marsz przez Warszawę zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji. W swoich relacjach dziennikarze skupili się na dużej frekwencji pochodu i działaniach Prawa i Sprawiedliwości wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Reuters: konstytucja, nie rewolucja

 

"Dziesiątki tysięcy przemaszerowały w sobotę przez Warszawę w proteście przeciw temu, co nazywają 'demokratyczną dyktaturą' konserwatywnego rządu. Polska nadal pozostaje w kryzysie konstytucyjnym" - czytamy na stronie agencji.

 

Autorzy sprawozdania zauważyli, że uczestnicy marszu mieli ze sobą polskie i europejskie flagi i krzyczeli, że domagają się "konstytucji, nie rewolucji".

 

Reuters podaje, że ulicami Warszawy przemaszerowało 50 tys. osób, w tym Leszek Balcerowicz, autor terapii szokowej, którą przeszła polska gospodarka po transformacji.

 

BBC: Tysiące maszerują przeciw PiS

 

"Dziesiątki tysięcy osób przeszły w marszu przez stolicę Polski Warszawę. Oskarżyli nowy rząd o manipulowanie instytucjami państwowymi" - podaje BBC.

 

Brytyjski nadawca publiczny informuje, że marsz zorganizował Komitet Obrony Demokracji, który oskarża prezydenta Andrzeja Dudę o łamanie prawa poprzez wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Duda jest przedstawiony jako sojusznik Prawa i Sprawiedliwości, które wygrało październikowe wybory.

 

"The Telegraph": Opozycja demonstruje w obliczu kryzysu konstytucyjnego

 

Brytyjski dziennik informuje, że nowy polski rząd jest oskarżany o "zamach stanu" z powodu obsadzenia Trybunału Konstytucyjnego swoimi sędziami.

 

Autor materiału zauważył, że protestowano nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach "w całym kraju", a trwający kryzys jest "najgorszy od czasów komunizmu".

 

"The Telegraph" informuje, że demonstrację zorganizował Komitet Obrony Demokracji - nowy ruch mający na celu zwrócenie uwagi na działania Prawa i Sprawiedliwości oraz wywodzącego się z tej partii prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Russia Today: protesty w całej Polsce

 

Rosyjski portal także odnotował marsz w stolicy Polski. "Ok. 50 tys. osób, według lokalnych władz, wzięło udział w potężnym marszu. Liczba protestujących przekroczyła oczekiwania organizatorów. Protestowano przeciw temu, co określano jako próby rządu do manipulowania Trybunałem Konstytucyjnym i uzurpowania władzy w nim" - czytamy.

 

Rosjanie odnotowują także kontrmanifestację narodowców. Powołują się ponadto na raport agencji AP, która podała, że podobne protesty odbyły się w innych miastach Polski, w tym we Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Szczecinie.

 

Reuters, BBC, The Telegraph, Russia Today

pr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie