Możemy jednak nie przyjąć uchodźców. MSWiA rozważa wniosek prawny

Polska
Możemy jednak nie przyjąć uchodźców. MSWiA rozważa wniosek prawny
PAP/EPA/Tolga Bozoglu

Polska rozważa zmianę decyzji dotyczącej zobowiązania o przyjęciu kilku tysięcy osób w ramach unijnych programów relokacji uchodźców - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba. Takie zobowiązanie podjął poprzedni rząd. Wiceminister nie wykluczył złożenia wzorem Słowacji wniosku prawnego przeciwko rozmieszczaniu emigrantów na podstawie obowiązkowych kwot.

- Polska sprzeciwia się stałemu mechanizmowi podziału uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej - powtórzył wiceszef MSWiA, który sprawuje nadzór nad polityką migracyjną państwa. Dodał, że nasz kraj weźmie udział w procesie ich wspierania poza UE.

 

Skiba podkreślił także, że niewywiązanie się z zobowiązań poprzedniego rządu w sprawie przyjęcia około 7 tysięcy uchodźców narażałoby Polskę na postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. - Nie rozważamy czegoś takiego jak niewykonanie tego obowiązku. Rozważamy inną rzecz. Zawsze możliwa jest jakaś rekonstrukcja tej decyzji i tej sprawie się przyglądamy - powiedział.

 

Słowacja już to zrobiła

 

Wiceminister przypomniał, że na początku grudnia Słowacja złożyła w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości skargę przeciwko rozmieszczaniu uchodźców w państwach UE na podstawie obowiązkowych kwot. Słowacki pozew domaga się, by ETS uznał wprowadzenie obowiązkowych kwot za niebyłe.

 

- Słowacja złożyła taki wniosek. Jest on badany przez nasze służby prawne. Trudno przewidzieć, co z tego wyniknie, nie wykluczam jakichś działań analogicznych czy wspierających Słowację. Ale oczywiście musi to zostać bardzo dokładnie przygotowane. Może się okazać, że nie ma takiej możliwości, bo nasza pozycja procesowa jest taka, że Polska zgodziła się (na przyjęcie uchodźców - przyp. red.). Więc nie będziemy się narażać na jakiś niekorzystny rozwój sytuacji - powiedział Skiba.

 

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

 

Jak podkreślił, stanowisko Polski w sprawie kryzysu migracyjnego jest "jasne, czytelne i konsekwentne". Zaznaczył, że podstawowym obowiązkiem rządu jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli.

 

- Podejmiemy nasze zobowiązania i postaramy się ten obowiązek rzetelnie wykonać, ale z zachowaniem bezpieczeństwa. Tutaj będziemy pryncypialni, ponieważ odpowiedzialność jest zbyt duża - powiedział Skiba.

 

Polska stoi na stanowisku, według którego potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźców a imigrantów ekonomicznych. Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował, że Polska miałaby przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat. Zdaniem przedstawicieli rządu PiS ta liczba w rzeczywistości jest wyższa ze względu na będącą obecnie w toku procedurę rozlokowania uchodźców przez Komisję Europejską w ramach nierozdysponowanej rezerwy.

 

PAP

Az/pr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze