Sondaż: Clinton i Trump mają największe szanse na wygranie wyborów

Świat
Sondaż: Clinton i Trump mają największe szanse na wygranie wyborów
EPA/CJ GUNTHER

78 proc. Amerykanów uważa, że Hillary Clinton wygra wybory prezydenckie, jeśli uzyska nominację Demokratów. 55 proc. sądzi, że wybory może wygrać Donald Trump, jeśli będzie nominowany przez Republikanów - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu AP-GfK.

Żaden inny kandydat nie uzyskał w tym sondażu więcej niż 45 proc. głosów. Sześciu na dziesięciu zarejestrowanych Republikanów uznało, że Trump jest bardzo lub do pewnego stopnia kompetentny. 43 proc. określiło go jako osobę "do pewnego stopnia dającą się lubić". Jednak tylko połowa ankietowanych wyborców Republikanów uważa, że jest to ważne, by kandydat był lubiany.

 

Wśród wyborców Demokratów aż 80 proc. dobrze ocenia Hillary Clinton, a tylko 14 proc. nie podziela tego zdania. Dziewięciu na dziesięciu zwolenników Demokratów uważa, że jeśli uzyska ona nominację, to ma szansę wybrać wybory. Ponad trzy czwarte respondentów uznaje ją za kompetentnego polityka.

 

Agencja AP zastrzega, że badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone zanim Trump ogłosił, że należy zabronić muzułmanom wjazdu do Ameryki.

 

W poniedziałek Trump zgłosił propozycję wprowadzenia "całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów", zarówno dla imigrantów, jak i turystów, jako sposób, by chronić USA przed "straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad". Pomysł Trumpa został ostro skrytykowany przez polityków obu partii. Nowy przewodniczący Izby Reprezentantów Republikanin Paul Ryan powiedział we wtorek, że deklaracje Trumpa są sprzeczne ze stanowiskiem partii oraz amerykańskimi wartościami.

 

Miliarder i magnat nieruchomości Trump znany jest z niepoprawnego politycznie języka, zwłaszcza w kwestii imigrantów, dzięki czemu - jak oceniają komentatorzy - od miesięcy króluje w republikańskich sondażach prezydenckich.

 

PAP

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie