Polski jacht Selma Expeditions z rekordem Guinnessa

Sport
Polski jacht Selma Expeditions z rekordem Guinnessa
fot.selmaexpeditions.com

Jacht "Selma Expeditions" pobił rekord Guinnessa w kategorii Nawigacja - najdalej na południe! Stalowy kecz z 10. osobową załogą pod dowództwem Piotra Kuźniara jako pierwszy w historii dotarł na żaglach do końca Zatoki Wielorybów.

Rekord w żegludze najdalej na południe został pobity po osiągnięciu przez "Selmę" pozycji 78°43•926´S i 163°40•957´W dokładnie 12 lutego 2015 roku.


Udział w wyprawie wzięła 10-cio osobowa załoga pod dowództwem kapitana Piotra Kuźniara. W jej składzie obecni byli: Krzysztof Jasica, Tomasz Łopata, Artur Skrzyszowski, Dusan Jamny, Michał Gawron, Piotr Lubaczewski, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Damian Święs i Jacek Załuski.


Jacht od kwietnia 2014 roku do kwietnia 2015 uczestniczył w wyprawie "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" śladami Sir Ernsta Shackletona - polarnego odkrywcy i organizatora ekspedycji antarktycznych 100 lat temu.

 

Dotychczasowy rekord Guinnessa należał do nowozelandzkiego holownika polarnego m/y "Arctic P." i był gorszy o prawie jedną milę morską (ok. 1850 m).

 

PAP, selmaexpeditions.com

Az/pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze