NBA: Pół tysiąca asyst Gortata

flickr/Keith Allison/CC BY-SA 2.0

Marcin Gortat uzyskał 10 punktów i osiem zbiórek, ale jego Washington Wizards w piątkowym meczu koszykarskiej ligi NBA przegrali na wyjeździe z New Orleans Pelicans 105:107. To ich druga porażka z rzędu. Polak przekroczył w tym meczu liczbę 500 asyst w lidze.

Gortat przebywał na parkiecie 31 minut (w czwartej kwarcie tylko 32 sekundy). Trafił pięć z 12 rzutów z gry, spudłował obydwa wolne, zebrał sześć piłek w obronie i dwie w ataku. Miał także dwie asysty, blok, stratę i faul. Pierwsze w meczu decydujące podanie Gortata - do Johna Walla w połowie inauguracyjnej kwarty - było 500. asystą Polaka w sezonie zasadniczym NBA.

Polski środkowy po czterech kolejnych meczach z double-double, przedzielonych wyjazdem do Polski z powodów rodzinnych, tym razem rozegrał słabsze spotkanie. Rozpoczął od dwóch celnych rzutów, po których drużyna prowadziła 4:0, ale potem stracił skuteczność.

Pelikany "odczarowały" Wizards

Gospodarze tym zwycięstwem przerwali serię siedmiu kolejnych porażek z „Czarodziejami”. Ostatnio wygrali z zespołem z Waszyngtonu 1 lutego 2011 roku.

Spotkanie było wyrównane, prowadzenie zmieniało się 19 razy, a 11-krotnie tablica pokazywała remis, goście mieli szansę na doprowadzenie do dogrywki, ale w ostatniej sekundzie meczu nie trafił do kosza Gary Neal, rzucający z półdystansu z otwartej pozycji.

W zespole Wizards z powodu kontuzji nie mogli wystąpić czołowy strzelec Bradley Beal, a także podkoszowi - Brazylijczyk Nene, Kris Humphries i Drew Gooden. Najwięcej punktów zdobył Wall - 26 pkt, 12 asyst i siedem zbiórek. Otto Porter i Neal dodali po 15, a Ramon Sessions - 14.

W drużynie gospodarzy wyróżnili się Tyreke Evans - 27 (w tym pięć celnych z sześciu rzutów za trzy punkty), Jrue Holiday - 19 (5/7 za trzy) i Anthony Davis - 18 i 11 zb.

Pelicans, którzy najwyższe, 11-punktowe prowadzenie uzyskali w połowie drugiej kwarty (42:31, 44:33) ustanowili w tym spotkaniu rekord klubu, trafiając 16 z 27 „trójek” (Wizards - 12/27). Gospodarze wygrali też walkę o zbiórki 41:33.

Wizards z bilansem 9 zwycięstw i 12 porażek zajmują 11. miejsce w Konferencji Wschodniej.

Już w nocy z soboty na niedzielę spotkają się w Dallas z drużyną Mavericks, a w kolejnych wyjazdowych spotkaniach z Memphis Grizzlies (poniedziałek) i San Antonio Spurs (środa).