Dziesięciu kandydatów na szefa SLD. Bez Millera
Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski, Joanna Senyszyn, Dariusz Szczotkowski, Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski ogłosili swój udział w wyborach na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej na sobotniej konwencji partii. SLD nie weszło do Sejmu obecnej kadencji.
Pierwsza tura wyborów przewodniczącego partii odbędzie się 16 stycznia i będzie miała charakter wyborów powszechnych. W drugiej turze to delegaci zebrani na wyznaczonym na 23 stycznia nadzwyczajnym kongresie Sojuszu wybiorą szefa SLD.
Na sobotniej konwencji przyjęto także nową deklarację ideowo-programową partii. Podkreślono w niej przywiązanie do "wartości europejskiej socjaldemokracji".
Czarzasty obecnie jest szefem mazowieckich struktur SLD oraz wieloletnim przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Ordynacka", które skupia byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 pełnił funkcję sekretarza Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Gawkowski od 2012 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Sojuszu. Był jednym z negocjatorów porozumienia, które doprowadziło do zawiązania koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica.
Huzarski jest szefem legnickich struktur SLD oraz członkiem rady krajowej partii.
Kępiński do SLD dołączył w 2013 roku. Był posłem VII kadencji Sejmu, do którego został wybrany z listy Ruchu Palikota.
Nesterowicz jest szefem zielonogórskich struktur SLD oraz miejskim radnym z ramienia tej partii. Wcześniej pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.
Rączkowski jest przedsiębiorcą i członkiem warszawskich struktur Sojuszu. W tegorocznych wyborach kandydował z 38. miejsca warszawskiej listy Zjednoczonej Lewicy.
Senyszyn to ekonomistka i wiceprzewodnicząca SLD. W latach 2009-2014 zasiadała w Parlamencie Europejskim.
Szczotkowski jest członkiem małopolskich struktur partii oraz wiceprzewodniczącym młodzieżówki Sojuszu – Federacji Młodzieży Socjaldemokratycznej.
Wenderlich jest członkiem rady krajowej SLD i byłym wicemarszałkiem Sejmu. Pełnił też funkcję rzecznika prasowego partii.
Zaborowski także jest członkiem rady krajowej Sojuszu. Zasiadał również w Sejmie, sejmiku województwa śląskiego i Parlamencie Europejskim. Podobnie jak Czarzasty, jest członkiem stowarzyszenia "Ordynacka".
Miller odchodzi
Podczas konwencji dotychczasowy przewodniczący Leszek Miller oświadczył, że nie będzie się ubiegał o to stanowisko ponownie. Ustępujący lider analizował także przyczyny porażki w wyborach (koalicji Zjednoczona Lewica zabrakło pół procentu, żeby dostać się do Sejmu). Miller mówił także o wyzwaniach jakie stoją przed Sojuszem jako opozycji pozaparlamentarnej. Podkreślił także potrzebę wyrazistej narracji i budowania elektoratu oraz wzmacniania SLD. Zarzucił osobom z innych lewicowych ugrupowań, że walczą z Sojuszem zajadlej niż z przeciwnikami na prawicy.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze