Czeczeniec podejrzewany o kontakty z Państwem Islamskim zatrzymany na Białorusi

Świat
Czeczeniec podejrzewany o kontakty z Państwem Islamskim zatrzymany na Białorusi
pl.wikipedia.org/Lite/CC BY-SA 3.0

Podejrzewany o związki z Państwem Islamskim mężczyzna urodzony w Czeczenii został zatrzymany w Brześciu (pd. zachód Białorusi przy granicy z Polską) podczas wspólnej operacji białoruskiego KGB i OMON-u - poinformowała w piątek telewizja ONT.

"W Brześciu w wyniku wspólnej operacji Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i OMON-u zatrzymano mężczyznę urodzonego w Czeczenii. 28-latek był poszukiwany międzynarodowym listem gończym jako uczestnik nielegalnej formacji zbrojnej. KGB podejrzewa go o związek z radykalnym ugrupowaniem Państwo Islamskie" - podała telewizja ONT. Dodano, że służby specjalne mają powody, by przypuszczać, że zatrzymany przeszedł szkolenie w jednym z obozów dla bojowników.

 

Według informacji ONT mężczyzna opuścił Czeczenię w 2003 r. W telefonie zatrzymanego znaleziono nagrania wideo, na których widać budynki typowe dla miast Bliskiego Wschodu. „Nawet jeśli właściciel smartfona nie był uczestnikiem żadnych przestępstw, to mógł być świadkiem krwawych wydarzeń na terytoriach ogarniętych bestialskimi działaniami Państwa Islamskiego”- informuje telewizja.

 

Nagranie z telefonu zatrzymanego można było znaleźć w internecie, a światowe kanały telewizyjne przedstawiały je jako rzeczywiste wideo z przygotowań bojowników w obozach szkoleniowych PI - donosi białoruska agencja informacyjna BiełTA. Przedstawiciele organów bezpieczeństwa analizują obecnie treść nagrań, kontakty i korespondencję w telefonie.

 

PAP

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie