W USA wielka fuzja firm chemicznych. Wartość 130 mld dolarów

Biznes
W USA wielka fuzja firm chemicznych. Wartość 130 mld dolarów
Dow Chemical

Koncerny Dow Chemical i DuPont potwierdziły plan połączenia się. W ciągu dwóch lat ma to im dać ok. 3 mld dolarów oszczędności.

Firma DuPont zapowiedziała też już cięcie kosztów i zwolnienie 10 proc załogi.

 

Powstała w wyniku fuzji firma na początku będzie nazywać się DowDuPont. Potem w ciągu  2-3 lat zostanie podzielona na trzy odrębne spółki. Mają zajmować się: chemią dla rolnictwa, tworzywami sztucznymi i produktami specjalnymi.

 

Fuzja zostanie przeprowadzona w ten sposób, że obie firmy wymienią się nawzajem swoimi akcjami. Obecny szef Dow Chemical Andrew Liveris zostanie przewodniczącym rady nadzorczej nowej spółki, natomiast jej prezesem zarządzającym będzie Edward Breen, prezes DuPont.

 

Formalnie łączenie firm ma sie zakończyć w drugiej połowie 2016 roku, po zatwierdzeniu transakcji przez odpowiednie urzędy antymonopolowe.


Firma Dow Chemical powstała w 1897 roku. Produkuje tworzywa sztuczne, chemikalia i nawozy. Jest obecna w 160 krajach i zatrudnia 54 tys. osób na całym świecie. W Polsce fima ma centrum serwisowe systemów poliuretanowych w Łazach (koło Warszawy). Jest też współwłaścicielem fabryki materiałów elektronicznych w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku.


Firma DuPont została założona w 1802 roku i początkowo zajmowała się produkcją czarnego prochu. W XX wieku jej naukowcy wynaleźli takie materiały jak nylon, teflon, lycra oraz kevlar. Jest obecna w 90 krajach. W Polsce ma biura handlowe i centra dystrybucyjne swoich produktów.

 

BBC, polsatnews.pl

 

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze