Świnoujście: pierwszy statek ze skroplonym gazem wpłynął do gazoportu

Biznes
Świnoujście: pierwszy statek ze skroplonym gazem wpłynął do gazoportu
PAP/Tomek Murański

Metanowiec "Al Nauman" z katarskim surowcem wpłynął w piątkowe przedpołudnie do gazoportu. Jednostka ma w swoich ładowniach pierwszą dostawę gazu, który zostanie przeznaczony do schłodzenia i rozruchu gazoportu. "Al Nauman" dostarczył ponad 200 tys. metrów sześciennych skroplonego paliwa, to jest ok. 120 mln m3 gazu ziemnego.

To 200 tys. metrów sześciennych skroplonego paliwa, to jest realnie ok. 120 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

 

- Dziś rozpoczyna się odbiór gazu i to pokaże nam, w którym momencie jesteśmy, jeśli chodzi o całą inwestycję - mówił obecny w Świnoujściu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że zawinięcie do gazoportu metanowca rozpoczyna cały proces uruchomienia gazoportu.

 

- Jak bardzo gazoport jest potrzebny i oczekiwany, tego nie trzeba żadnemu Polakowi powtarzać. To element dywersyfikacji i negocjacji z Gazpromem. Po doświadczeniach litewskich (na Litwie działa już gazoport – przyp. red.) możemy oczekiwać, że mamy dziś znacznie lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli chodzi o redukcję cen gazu - powiedział minister.

 

5 mld m3 gazu rocznie

 

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jest też jedną z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie i największą w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal będzie mógł przyjmować 5 mld m3 gazu rocznie i 7,5 mld, jeżeli zostanie wybudowany kolejny, trzeci zbiornik.

 

Komercyjna eksploatacja terminalu LNG w Świnoujściu ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

 

PAP

mr/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie