Saudyjski bloger skazany za ośmieszanie islamu rozpoczął strajk głodowy

Świat
Saudyjski bloger skazany za ośmieszanie islamu rozpoczął strajk głodowy
Flickr/Amnesty Finland/CC BY 2.0

Więziony saudyjski bloger Raif Badawi prowadzi od wtorku strajk głodowy - poinformowała w nocy z czwartku na piątek na Twitterze jego żona, Ensaf Haidar. Badawi został skazany w 2014 r. za ośmieszanie islamu w internecie na 10 lat więzienia, 1000 batów i grzywnę w wysokości ponad 260 tys. dolarów. Mimo międzynarodowych protestów, w połowie tego roku saudyjski Sąd Najwyższy utrzymał ten wyrok.

31-letni obecnie Badawi został aresztowany w 2012 roku; władze w Rijadzie oskarżają go m.in. o cyberprzestępstwa oraz nieposłuszeństwo wobec nakazów wiary. Wcześniej przez cztery lata prowadził Liberal Saudi Network, internetowe forum wymiany opinii na tematy związane z religią i polityką, gdzie m.in. krytykował strażników moralności.

 

W styczniu br. bloger otrzymał pierwsze 50 batów; z resztą na razie wstrzymano się ze względu na zdrowie skazanego. Rodzina Badawiego twierdzi, że nie przeżyje on wykonania całej kary.

 

Tegoroczny laureat nagrody Sacharowa

 

Jego sprawa wywołała protesty na całym świecie, organizacje praw człowieka i rządy państw zachodnich apelowały do Rijadu o odstąpienie od surowej kary, a USA wzywały do rewizji procesu. W marcu saudyjskie władze wyraziły "zaskoczenie i konsternację" z powodu krytyki, a ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że odrzuca wszelkie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju.

 

Pod koniec października Badawi został laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski.

 

Przewodniczący PE Martin Schulz ogłaszając decyzję o przyznaniu Badawiemu nagrody, podkreślił jego wielką odwagę w walce o wolność wyrażania myśli. Zaapelował do saudyjskiego monarchy o natychmiastowe ułaskawienie i zwolnienie blogera, by mógł on osobiście odebrać nagrodę. Także i ten apel nie przyniósł żadnego rezultatu.

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie