Sąd UE: herb FC Barcelona nie jest marką

Biznes
Sąd UE: herb FC Barcelona nie jest marką
Flickr/Börkur Sigurbjörnsson/CC BY 2.0

Charakterystyczny kształt tarczy herbowej katalońskiego klubu piłkarskiego FC Barcelona nie może być uważany za markę i nie zostanie zarejestrowany jako zastrzeżony znak towarowy - uznał Sąd Unii Europejskiej rozpatrujący wniosek władz "Barcy".

FC Barcelona wnioskowała wcześniej, w maju 2014, do Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego o uznanie kształtu klubowego herbu za wspólnotowy znak towarowy, ale prośba została oddalona. Tarcza herbu wyróżnia się charakterystycznymi skrzydełkami.

 

Klub odwołał się od tej decyzji do Sądu UE, który jednak odrzucił protest. W uzasadnieniu podano, że zgłoszony symbol graficzny nie zawiera charakterystycznych elementów mogących przyciągnąć uwagę konsumentów.

 

"Znak ten może być postrzegany przez konsumentów w prostej formie i nie pozwala na odróżnienie towarów lub usług właściciela od tych z innych firm. Sąd zauważa również, że klub piłkarski Barcelona nie zdołał wykazać, że znak ten uzyskał charakter wyróżniający go w użytkowaniu" - napisano w uzasadnieniu.

 

Obecna forma herbu FCB powstała w 1910 roku, w wyniku konkursu wygranego przez Carlesa Comamala, zawodnika klubu w latach 1903 - 1912 roku. "Po zakończeniu kariery studiował medycynę i został wielkim projektantem" - napisano o Comamalu na stronie internetowej klubu.

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie