Prezydent powołał Radę Dialogu Społecznego

Polska
Prezydent powołał Radę Dialogu Społecznego
Polsat News

- Trzeba było zastąpić dawną Komisję Trójstronną, której prace w zasadzie zakończyły się fiaskiem - powiedział prezydent Andrzej Duda. W Radzie Dialogu Społecznego przedstawicielami rządu zostało dziewięciu ministrów i dwóch wiceministrów. Wśród nich m.in. szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Nie było przez długi czas dialogu pomiędzy przedstawicielami pracodawców - ale przede wszystkim pracowników - a poprzednim rządem - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że Rada Dialogu Społecznego, inicjatorem powstania której były strony związkowa i pracownicza, dialog przywróci.

 

Członkami Rady zostali: wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki,  minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister skarbu Dawid Jackiewicz, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister finansów Paweł Szałamacha, minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister finansów Hanna Majszczyk oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i wiceszef tego resortu Stanisław Szwed.

 

"Chciałbym, żeby rada była ciałem otwartym"

  

- Chciałbym, żeby była Rada Dialogu Społecznego ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków, nie tylko tych bezpośrednio reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, a więc tych, którzy należą do organizacji związkowych czy też organizacji pracodawców, których przedstawiciele w radzie zasiadają, ale także reprezentowanych przez inne organizacje pozarządowe, które będą - wierzę w to - z różnymi postulatami do rady się zwracały - powiedział i, zwracając się do ministrów, dodał - Chciałbym, żeby w tym sensie rada była ciałem otwartym, żebyście państwo też do tej otwartości rady się przyczyniali

 

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. W jej składzie są przedstawiciele pracodawców, związkowców i rządu oraz prezydenta, prezesa NBP.

 

Poprzedni rząd Ewy Kopacz reprezentowało osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów. Nominacje od prezydenta otrzymali ministrowie: pracy, edukacji, infrastruktury i rozwoju, skarbu, finansów oraz zdrowia i wiceministrowie i pracy.

 

Przewodniczącym rady szef "Solidarności" Piotra Duda

 

Członków Rady prezydent Andrzej Duda powołał 22 października. Wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa "Solidarności" Piotra Dudę. Po zmianie rządu rada nie zebrała się, ponieważ poprzedni ministrowie przestali pełnić swoje funkcje.

 

Na poniedziałek zaplanowano pierwsze plenarne posiedzenie Rady. W Radzie będzie teraz nie 59 osób, a 62 - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

 

 

grz/ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie